Forum Discuţii juridice Executare silită titlu executoriu
Discuție deschisă în Executare silită

titlu executoriu

Potrivit art. 14 alin. 1 din OUG 119/2007 ,,Ordonanţa de plată, devenită irevocabilă ca urmare a neintroducerii sau respingerii cererii în anulare, constituie titlu executoriu.'' Aceasta inseama ca nu mai este necesara investirea cu formula executorie a ordonantei de plata pentru punerea in executare?
Este necesara investirea cu formula executorie.
Totusi art. 374 C.pr.civ prevede ca inscrisurile carora legea le recunoaste caracterul de titlu executoriu sunt puse in executare fara investirea cu formula executorie. Nu este si ordonanta de plata un astfel de inscris?
Fiind titlu executoriu, nu mai este necesara investirea ei cu formula executorie.