Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... trebuie sa ma prezint in instanta?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

trebuie sa ma prezint in instanta?

Buna ziua, am declarat recurs, a fost primul termen, acum urmeaza al doilea, la primul termen intimatul a depus cerere de amanare pentru a-si angaja avocat, intrebarea era daca acum trebuie sa ma prezint in instanta sau nu este obligatoriu si o sa depuna paratul intampinare care o sa mi se comunice?
Daca nu trebuie sa ma prezint trebuie sa trimit o cerere pentru jdecata in lipsa?
Multumesc.
Daca nu va prezentati trebuie sa solicitati judecarea in lipsa altfel se suspenda dosarul.
Mlutmesc pentru raspuns, o sa trimit cerere pentru judecata in lipsa, intampinarea pe care probabil o sa o depuna paratul o sa mi se comunice?
Mltumesc.
In conformitate cu dispozitiile art. 242 punctul 2 alin. 2 Cod procedura civila "pricina se judecă dacă reclamantul sau pârâtul au cerut în scris judecarea în lipsă." in consecinta trebuie sa formulati o cerere si sa invocati articulul mai sus pentru continuarea procesului si in lipsa dumneavoastra.

Multumesc pentru raspunsuri, am trimis o cerere pentru judecarea in lipsa, vroiam sa stiu daca o sa mi se comunice intampinarea la recurs sau tot o sa trebuiasca sa ma duc sa iau intampinarea de la dosar ca sa formulez un raspuns?
Mai degraba mergeti si luati intampinarea de la dosar.