Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit refacturare energie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

refacturare energie

In ce situatie,un proprietar persoana juridica,poate refactura chiriasului energia consumata?Chiriasul este si el persoana juridica.
Nu exista o reglementare referitoare la acest aspect si este/a fost un subiect foarte mult discutat.
Se presupune ca un proprietar nu ii poate refactura cheltuielile cu energia unui chirias deoarece este putin probabil ca in obiectul sau de activitate sa fie prevazute activitati de comercializare a energiei electrice, termice s.a., dar cu toate acestea sunt persoane juridice care emit facturi cu continutul: "refacturare cheltuieli utilitati conform factura x atasata" - a se intelege copia "conform cu originalul" a facturii de la furnizorul de enegie.
Desi raspunsurile oficiale pe care ANAF le ofera contribuabililor la probleme de acest gen sunt foarte vag formulate, sau contin doar citate din diferite legi, fara sa ofere intotdeauna un sprijin real, incercati sa le inaintati o adresa prin care sa solicitati raspuns punctual pentru a avea certitudinea ca procedati corect.
Multumesc pentru raspuns