Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie CIC pentru mama/ tata fara loc de munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie CIC pentru mama/ tata fara loc de munca

Exista vreo prevedere legala care sa nu acorde dreptul de aprobare a concediului de cresterea copilului platit cu indemnizatie pentru mama daca tatal nu are serviciu si nici nu a avut in cele 12 luni dinainte de nasterea copilului? Va multumesc foarte mult
1. - Nu exista o asemenea prevedere legala, nu inteleg de unde ati scos-o.
- Daca dvs. aveti venituri din salarii in cele 12 luni premergatoare nasetrii copilului (inclusiv luna nasterii) atunci veti beneficia de CCC indiferent daca sotul are sau nu serviciu.

2. Deoarece sotul nu a avut venituri in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului el nu poate sa mai intre in CCC nici macar acea luna obligatorie si pentru tati asa ca dvs. veti beneficia de tot CCC (pana la 1 an sau 2 ani, depinde pentru ce varianta optati).
Va multumesc foarte mult.