Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia pentru al doilea copil!!
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia pentru al doilea copil!!

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu rezolvarea unei neclaritati pentru ca nimeni nu a stiut sa ma ajute
Sotul este in concediu crestere copil si vreau sa raman din nou insarcinata.
Ce indemnizatie voi primi avand in vedere ca sotul a semnat ca nu se va mai intoarce la locul de munca iar al doilea copil se va naste dupa terminarea CCC a primului copil?
1. Daca veti intra dvs. in CCC2 atunci indemnizatia este egala cu 85% din veniturile nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
- Asa s-a calculat si indemnizatia pentru CCC1 de care a beneficiat tatal copilului, luandu-se in calcul veniturile acestuia.

2. In functie de varianta de CCC2 pentru care optati indemnizatia este:
- cel putin 600 lei lunar si cel mult 3.400 lei lunar daca optati pentru CCC2 pana la varsta de 1 an;
- cel putin 600 lei lunat si cel mult 1.200 lei lunar daca optati pentru CCC2 pana la varsta de 2 ani.
Pai eu nu lucrez si nici inainte sa raman insarcinata cu primul copil nu am lucrat (pot sa intru eu)?
Eu ma gandeam ca tot sotul ar intra si in CCC pentru al doilea copil.
Care este data preconizata a nasterii celui de-al doilea copil si cand se termina CCC pentru primul copil ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pai in octombrie terminam cu CCC pentru primul copil si bebe 2 ar veni cam in decembrie-ianuarie.
1. Dvs. ati scris:
Ce indemnizatie voi primi avand in vedere ca sotul a semnat ca nu se va mai intoarce la locul de munca iar al doilea copil se va naste dupa terminarea CCC a primului copil?

2. Deci nu ati intrebat ce indemnizatie va primi sotul ci ce indemnizatie veti primi dvs.

3. Conditiile pentru ca sotul sa beneficieze de indemnizatie pentru CCC2 sunt acelea pe care i s-a cerut sa le indeplineasca atunci cand a intrat in CCC1.

4. Daca dupa terminarea CCC1 nu va mai avea venituri din salarii pana se va naste al doilea copil atunci nu va putea beneficia de indemnizatie pentru CCC2.