Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia pentru al doilea copil!!
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia pentru al doilea copil!!

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu rezolvarea unei neclaritati pentru ca nimeni nu a stiut sa ma ajute
Sotul este in concediu crestere copil si vreau sa raman din nou insarcinata.
Ce indemnizatie voi primi avand in vedere ca sotul a semnat ca nu se va mai intoarce la locul de munca iar al doilea copil se va naste dupa terminarea CCC a primului copil?
@ Corina271

Din octombrie si pana la data nasterii copilului , sotul dvs ce statut va avea , intrucat ati mentionat ca a semnat ca nu se va mai intoarce la locul de munca ?
1. Sotul ar trebui sa reia activitatea la fostul loc de munca macar pe perioada noiembrie si pana veti naste ca sa poate beneficia de indemnizatie pentru CCC2.

2. In cele 12 luni premergatoare nasterii copilului, eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC2, intra si lunile in care a fost in CCC1.