Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... presiuni asupra angajatilor la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

presiuni asupra angajatilor la locul de munca

Dadorita crizei economice unii angajatori recurg la tot felul de metode pentru a scapa de angajati.este corect sa-ti stea nu stiu ce comisie pe cap timp de 6 luni sa-ti monitorizeze toate actiunile unei zile de lucru?Au voie sa faca asa ceva, pot fi trasi cumva la raspundere pentru stresul cauzat?
Stabilirea atributiilor corespunzatoare fiecarui salariat, concretizate in fisa postului, reprezinta prerogativa exclusiva a angajatorului, care se va raporta, desigur, la obligatiile principale pe care si le asuma salariatul la incheierea contractului individual de munca.

art.40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
....
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
d) sa exercite controlul asupra modului de indeplinire a sarcinilor de serviciu;
....