Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... o nedumerire in legatua cu categoriile de la permisul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

o nedumerire in legatua cu categoriile de la permisul auto

posed permis auto cat b din anul 2003,
intrebarea POT SA CONDUC TRACTOR CU CAT B SAU TREBUIE SA FAC SCOALA PT A OBTINE CAT TR?
Codul rutier
ART. 20
(1) Pentru a conduce pe drumurile publice autovehicule, tramvaie, tractoare folosite exclusiv la exploatarile agricole si forestiere sau masini autopropulsate, conducatorii acestora trebuie sa posede permis de conducere corespunzator.

hg1391-raoug195
Art. 38. –
(3) Posesorul permisului de conducere valabil pentru una dintre categoriile B, C sau CE are dreptul sa conduca si vehicule din categoria Tr.
Art. 30. –
h) CATEGORIA Tr: tractor, masini si utilaje autopropulsate agricole, forestiere sau pentru lucrari;
Din cate stiu, se poate conduce tractor fara remorca cu cat. B.