avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... o nedumerire in legatua cu categoriile de la permisul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

o nedumerire in legatua cu categoriile de la permisul auto

posed permis auto cat b din anul 2003,
intrebarea POT SA CONDUC TRACTOR CU CAT B SAU TREBUIE SA FAC SCOALA PT A OBTINE CAT TR?
Cel mai recent răspuns: rares85 , utilizator 12:55, 26 Ianuarie 2013
Codul rutier
ART. 20
(1) Pentru a conduce pe drumurile publice autovehicule, tramvaie, tractoare folosite exclusiv la exploatarile agricole si forestiere sau masini autopropulsate, conducatorii acestora trebuie sa posede permis de conducere corespunzator.

hg1391-raoug195
Art. 38. –
(3) Posesorul permisului de conducere valabil pentru una dintre categoriile B, C sau CE are dreptul sa conduca si vehicule din categoria Tr.
Art. 30. –
h) CATEGORIA Tr: tractor, masini si utilaje autopropulsate agricole, forestiere sau pentru lucrari;
Din cate stiu, se poate conduce tractor fara remorca cu cat. B.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis tractor cu remorca ContSters266177 ContSters266177 AM DREPTUL LEGAL SA CONDUC PE DRUMURILE PUBLICE UN TRACTOR DE 7TONE,CU REMORCA DE 5 TONE CU PERMIS CATEGORIA B?MULTUMESC! (vezi toată discuția)
Permis de conducere tractor mihaela495 mihaela495 Buna ziua, Ma intereseaza daca tractorul se poate conduce cu permis de conducere categoria B? In cazul in care este valabila si categoria B as dori sa stiu ... (vezi toată discuția)
Carnet tractorist ssmtim ssmtim As dori sa stiu si eu daca o persoana incadrata ca si muncitor necalificat care conduce tractor, tractorul fiind inregistrat la primarie, trebuie sa detina ... (vezi toată discuția)