avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1203 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS II cu pierdere 2012
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS II cu pierdere 2012

Buna ziua !
Am o I.I. care a inregistrat pierderi pe anul 2012.
Care este baza de calcul a CASS ?
Stiu ca baza de calcul nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară, dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia.
Dar ce se intampla daca nu este singurul venit, avand in vedere ca am si calitatea de pensionar ?
Cel mai recent răspuns: cristidinu60 , utilizator 11:40, 26 Ianuarie 2013
Baza de calcul a CASS la I.I. este diferenta dintre totalul veniturilor incasate si cheltuielile deductibile fara cheltuielile cu contributiile sociale. Pentru impunerea in sistem real,CASS anual se determina pe baza declaratiei anuale de venit(declaratia 200).Nu se iau in considerare pierderile. Avand pierderi,nu aveti CASS de plata.Chiar daca aveti calitatea de pensionar,conform art.257 alin.(3) din Legea nr.95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii
CASS se calculeaza,daca este cazul ,si asupra veniturilor impozabile realizate din activitati independente care se supun impozitului pe venit(si in cazul dvs.).
Mi s-a spus de la Finante ca, daca am inregistrat pierderi, am de plata CASS calculat la un salariu minim brut, care a fost in anul 2012 de 700 lei.
700 x 5.5% = 39 lei / luna

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurari de sanatate geomarco geomarco O persoana care are un contract de munca pe perioada nedeterminata, un contract de consultanta de 2 ore si este si PFA ce contributii la fondul de asigurari de ... (vezi toată discuția)
Cu cat se impoziteaza venitul din chirii daca nu ai venit la cnas mirey11 mirey11 Buna dimineata ! A avut inchiriat apartamentul in 2010 luna noiembrie si decembrie in 2011 ianuarie ,februarie martie si aprilie si in anul 2012 -2013 tot 6 ... (vezi toată discuția)
Pfa cass 2006 2013 sasha2013 sasha2013 va rog revin cu o intrebare cass 2006 -2013 pfa se calculeaza la venit net sau la salariu mediu pe economie.eu sunt pfa sistem :sorry:real. (vezi toată discuția)