Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA vama produselor non-UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

vama produselor non-UE

buna ziua,as dori sa import haine direct din china apoi sa le vand insa nu stiu cum se procedeaza cu vama si cu TVA-ul.ma poate ajuta cineva...?:rolleyes:
Aveti obligatia sa platiti TVA-ul pe produsele importate. In astfel de situatii depinde foarte mult si de locul unde se face importul deoarece in functie de acesta si miscarile viitoare ale produselor importate se va beneficia sau nu de scutirea de TVA.
Cu privire la taxele vamale un comisionar vamal va poate indica cu exactitate cuantumul acestora.