Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recurs admis, litigii de munca, Hot in prima instanta ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recurs admis, litigii de munca, Hot in prima instanta defintata in parte. Revizuire sau contestatie in anulare

Buna seara,

Litigii de munca.
1.Hot in prima instanta este admisa, in favoarea Contestatorului./Reclamant.
2.Intanta de recurs admite recursul Paratului care cere:
Respingerea deciziei de concediere ca tardiv formulata. Si respectiv a, hot jud, pe fond.Sau in parte/casare.
Instanta de recurs dispune: Admite recurs, modifica HOT recurata in parte. Respinge contestatia impotriva deciziei de concediere din anul/data x, ca tardiv formulata. Mentine prevederile dispozitiilor ref. la respingerea daunelor materiale si morale( care se regasesc in dipozitivul dat de prima instanta)..

Care este pasul urmator pentru Intimat/Contestator va rog?
Cu stima,
Flory
Din pacate, hotararea instantei de recurs este definitiva si irevocabia. Ar mai fi doua cai extraordinare de atac- contestatia in anulare si revizuirea. Insa, in acest caz, trebuie sa existe temeinice, cum ar fi de ex. omisiune citarii uneia din parti, nepronuntare pe toate motivele de recurs etc.
@ flory1

Impotriva unei hotarari pronuntate de catre instanta de recurs nu se pot exercita decat caile extraodinare de atac - contestatie in anulare si/sau revizuire.

Acestea pot fi exercitate in conditiile expres prevazute de Codul de procedura civila , art.317-328 .

Art. 317
Hotararile irevocabile pot fi atacate cu contestatie in anulare, pentru motivele aratate mai jos, numai daca aceste motive nu au putut fi invocate pe calea apelului sau recursului:
1. cand procedura de chemare a partii, pentru ziua cand s-a judecat pricina, nu a fost indeplinita potrivit cu cerintele legii;
2. cand hotararea a fost data de judecatori cu calcarea dispozitiilor de ordine publica privitoare la competenta. Cu toate acestea, contestatia poate fi primita pentru motivele mai sus-aratate, in cazul cand aceste motive au fost invocate prin cererea de recurs, dar instanta le-a respins pentru ca aveau nevoie de verificari de fapt sau daca recursul a fost respins fara ca el sa fi fost judecat in fond.

Art. 318
Hotararile instantelor de recurs mai pot fi atacate cu contestatie cand dezlegarea data este rezultatul unei greseli materiale sau cand instanta, respingand recursul sau admitandu-l numai in parte, a omis din greseala sa cerceteze vreunul dintre motivele de modificare sau de casare.

Art. 322
Revizuirea unei hotarari ramase definitiva in instanta de apel sau prin neapelare, precum si a unei hotarari data de o instanta de recurs atunci cand evoca fondul, se poate cere in urmatoarele cazuri:
1. daca dispozitivul hotararii cuprinde dispozitii potrivnice ce nu se pot aduce la indeplinire;
2. daca s-a pronuntat asupra unor lucruri care nu s-au cerut sau nu s-a pronuntat asupra unui lucru cerut, ori s-a dat mai mult decat s-a cerut;
3. daca obiectul pricinii nu se afla in fiinta;
4. daca un judecator, martor sau expert, care a luat parte la judecata, a fost condamnat definitiv pentru o infractiune privitoare la pricina sau daca hotararea s-a dat in temeiul unui inscris declarat fals in cursul sau in urma judecatii ori daca un magistrat a fost sanctionat disciplinar pentru exercitarea functiei cu rea-credinta sau grava neglijenta in acea cauza;
5. daca, dupa darea hotararii, s-au descoperit inscrisuri doveditoare, retinute de partea potrivnica sau care nu au putut fi infatisate dintr-o imprejurare mai presus de vointa partilor, ori daca s-a desfiintat sau s-a modificat hotararea unei instante pe care s-a intemeiat hotararea a carei revizuire se cere;
6. daca statul ori alte persoane juridice de drept public sau de utilitate publica, disparutii, incapabilii sau cei pusi sub curatela sau consiliul judiciar nu au fost aparati de loc sau au fost aparati cu viclenie de cei insarcinati sa-i apere;
7. daca exista hotarari definitive potrivnice date de instante de acelasi grad sau de grade deosebite, in una sau aceeasi pricina, intre aceleasi persoane, avand aceeasi calitate. Aceste dispozitii se aplica si in cazul cand hotararile potrivnice sunt date de instante de recurs. In cazul cand una dintre instante este Curtea Suprema de justitie, cererea de revizuire se va judeca de aceasta instanta;
8. daca partea a fost impiedicata sa se infatiseze la judecata si sa instiinteze instanta despre aceasta, dintr-o imprejurare mai presus de vointa sa.
9. daca Curtea Europeana a Drepturilor Omului a constatat o incalcare a drepturilor sau libertatilor fundamentale datorata unei hotarari judecatoresti, iar consecintele grave ale acestei incalcari continua sa se produca si nu pot fi remediate decat prin revizuirea hotararii pronuntate
10. daca, dupa ce hotararea a devenit definitiva, Curtea Constitutionala s-a pronuntat asupra exceptiei invocate in acea cauza, declarand neconstitutionala legea, ordonanta ori o dispozitie dintr-o lege sau dintr-o ordonanta care a facut obiectul acelei exceptii ori alte dispozitii din actul atacat, care, in mod necesar si evident, nu pot fi disociate de prevederile mentionate in sesizare

Va multumesc.Reviziurea se va dispune tot de Curte sau de instanta superioara?
Mai am cateva nelamuriri daca este posibil va rog sa ma ajutati sa inteleg:

In ce masura un act inregistrat in firma in mod legal de angajat in prezenta unui coleg responsabil cu evidenta contabila( a carui prezenta se ascunde total, parand ca am facut de capul meu, desi colegul se ocupa de evidenta contab fata de care am depus dovezi n!), poate fi neluat in seama, pe cand o notificare trimisa de executor desi la o adresa veche are greutate si ca drept urmare = o decizie favorabila ptr Recurent?

La adresa facuta de mine se adauga si o adresa unde avocatul cere : decizia. de la angajator, Inainte de implinirea term.de 30 de zile, tocmai ptr ca nu am primit-o.
Angajatorul raspunde dupa 7 zile cat sa fiu in intarziere, fata de termenul legal de deunere in instanta.

Cerere pe care, in final inteleg ca ramane neluat in seama..
Nu este logic...de ce nu s-a tinut cont?
Daca nu de mine, nici de avocat?
Unde e logica in aceasta actiune de a scrie angajatorului in loc de a depune contestatie in instanta daca detineam decizia?

Considerandu-se orice incercare mentionata - 0 de intrare in posesie a ei si ulterior de depunere in instanta?.

Nu vad decat o discriminare in asta..cuvantul unui angajator si notif prin executor la o adresa veche...(unde numai locuiam de 2 ani, fiind o adresa de domiciliu cu resedinta in alta parte), s-a consderat ca fiind un inscris cu putere fata de un act inregistrat legal in firma, in acelasi registru unde defapt s-a inregistrat si preavizul? S

Eu nefiind sanct,disciplinar niciodata . Prezenta situatie este rezulatatul unei restructurari abuzive.
Iar la dosar nu s-a depus nici dovada unui Proces Verbal de unde sa reiasa ca am refuzat decizia, desi eram la job.

Cam astea le iau in calcul...., dat fiind ca instanta de recurs considera decizia ca tardiv formulata..

Ce argumente ar mai fi de adus....in acceptarea revizuirii...
Din experienta dvs, care e probabilitatea unei accept..

Multumesc.
Cu stima,
Flory
Daca se ataca hotararea Curtii de Apel, cererea de revzuire se va depune la aceasta instanta.

MotIvele de revizuire nu pot fi altele decat cele mentionate mai sus in art.322 C.proc.civ. Vedeti unde va incadrati ...
va multumesc.

Cu stima, Flory