avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... cifra de afaceri conform OGnr 8/2013
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

cifra de afaceri conform OGnr 8/2013

Buna ziua
conform OG 8/2013 trebuie declarate la fisc toate firmele cu cifra de afaceri mai mare de 65000 eur in anul precedent,.
De clarificat:
la ce curs valutar se face calculul in euro a cifrei de afaceri
se depune la fisc D010, care este termenul.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 13:45, 28 Ianuarie 2013
Trebuie declarate firmele care au o cifra de afaceri pana la 65.000.
Multumesc.
referitor la cursul valutar utilizat la stabilirea in euro a cifrei de afaceri, este cursul valabil pentru data de 31.12.2012(adica cel stabilit de bnr in data de 28 dec) sau cel comunicat de bnr pe 31.12.2012 .
Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel de la închiderea exerciţiului financiar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot deveni platitor de impozit pe profit? claudana claudana Buna ziua, Am o firma de comert care a devenit micro de la 01.02.2013. In 2013 am avut o cifra de afaceri de 226.717ron. Va rog frumos sa-mi spuneti daca pot ... (vezi toată discuția)
Curs valutar plafon microintreprindere andreeadumitrascu24 andreeadumitrascu24 buna ziua, am si eu nevoie de o informatie daca se poate: daca microintreprinderea s-a infiintat in martie 2013, ca sa imi verific plafonul de 65.000 eur, ce ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon micro camicami camicami societate platitoare de impozit micro de la 1 februarie 2013. Daca depasirea plafonului de 65000 eur intervine in ultima luna a trim.II ,adica la iunie 2013 ... (vezi toată discuția)