avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Curs valutar plafon microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Curs valutar plafon microintreprindere

buna ziua, am si eu nevoie de o informatie daca se poate: daca microintreprinderea s-a infiintat in martie 2013, ca sa imi verific plafonul de 65.000 eur, ce curs valutar folosesc? de la 31.12.2012?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 09:50, 31 Octombrie 2013
Luati in calcul cursul BNR de la 31 decembrie 2012.
Din Normele de aplicare a Codului Fiscal: "Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel de la închiderea exerciţiului financiar precedent. "

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cifra de afaceri conform ognr 8/2013 stelach stelach Buna ziua conform OG 8/2013 trebuie declarate la fisc toate firmele cu cifra de afaceri mai mare de 65000 eur in anul precedent,. De clarificat: la ce curs ... (vezi toată discuția)
Limita venituri microintreprinderi sij100 sij100 la ce cifra de afaceri se trece de la microintreprinderi la impozitul pe profit (vezi toată discuția)
Curs valutar plafon venituri echivalentul a 65.000 euro psf psf Buna ziua.Am urmatoarea dilema: care este cursul valutar leu/euro luat in considerare de persoanele juridice pentru calculul pragului de 65.000 euro aferent ... (vezi toată discuția)