avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

buna seara!
va rog sa-mi spuneti daca tatal meu(nascut in data de 12.07.1953),care are 35 ani si 3 luni vechime(in care este inclus stagiul militar de 1an si 4 luni si un an somaj)poate beneficia de pensie anticipata la data de 12.07.2013(anticipata partial).multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:01, 28 Ianuarie 2013
Carp Mircea:

In cazul arata de @adnana_gold perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie deci mai are nevoie de un stagiu de cotizare de o luna.


MariaVatavu:

1. Pentru o femeie nascuta in aprilie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puiteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si 9 luni, in ianuarie 2018;
- pensie anticipata (fara diminuare) la 55 de ani si 9 luni, in ianuarie 2013, daca aveti un stagiu de cotizare de 38 de ani si 9 luni;
- pensie anticipata partiala la 55 de ani si 9 luni, in ianuarie 2013, daca aveti un stagiu de cotizare de 30 de ani si 9 luni.

3. Perioada de 5 ani de facultate este perioada asimilata stagiului de cotizare la pensie si este luata in calcul numai la pensia pentru limita de varsta.
Ultima modificare: Luni, 28 Ianuarie 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Daca anul de somaj nu intra in cei 35 de ani si 3 luni,asa este.Aveti dreptate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributie pensie elizavlad elizavlad cat e contributia pentru pensie in conditiile care sunt in somaj pana in octombrie anul in curs si am 33 de ani vechime cu somajul. ?cat timp platesc ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie casandram casandram mama mea are 55ani si 35ani de vechime .Este nascuta in 1957 intrebarea mea este la ce virsta poate iesi la pensie anticipata s-au de drept (vezi toată discuția)
Vârsta de pensionare MoraruLM MoraruLM Buna ziua, Pentru un barbat nascut in data de 04.04.1960 care a lucrat pana in prezent 32 ani si 3 luni plus 2 luni platit contributia la pensie si are in ... (vezi toată discuția)