Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vârsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vârsta de pensionare

Buna ziua,
Pentru un barbat nascut in data de 04.04.1960 care a lucrat pana in prezent 32 ani si 3 luni plus 2 luni platit contributia la pensie si are in carnetul de munca trecuti 9 ani si 11 luni la grupa a II-a care este varsta la care poate solicita pensionare anticipata partiala, pensionare anticipata si pensionare pentru limita de varsta?
Va multumec.
MoraruLM, utilizator
Limita de varsta la 63 ani si 6 luni, daca indepliniti conditi de stagiu complet de 35 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani, fara stagiul asimilat.
La acest moment aveti aproximativ 34 ani si 8 luni de stagiu.
Cu, sau fara, stagiul asimilat, nu am de unde sa stiu.
34 ani si 8 luni fara stagiu asimilat. Am lucrat in perioada 09.1985 - 02.2018.
Pentru 9 ani si 11 luni de grupa a II-a virsta limita de pensionare se reduce doar cu 1 an si 6 luni?
Da.
Cu 1 an si 6 luni, daca indepliniti conditia de stagiu complet.
La data respectiva (63 ani si 6 luni) voi indeplini stagiul de cotizare de 35 ani fara stagiu asimilat
Cred ca si la 60 de ani voi indeplini stagiul de cotizare de 35 ani fara stagiu asimilat..
Multumesc pentru informatii.