avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vârsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vârsta de pensionare

Buna ziua,
Pentru un barbat nascut in data de 04.04.1960 care a lucrat pana in prezent 32 ani si 3 luni plus 2 luni platit contributia la pensie si are in carnetul de munca trecuti 9 ani si 11 luni la grupa a II-a care este varsta la care poate solicita pensionare anticipata partiala, pensionare anticipata si pensionare pentru limita de varsta?
Va multumec.
Ultima modificare: Luni, 12 Februarie 2018
MoraruLM, utilizator
Cel mai recent răspuns: MoraruLM , utilizator 21:11, 12 Februarie 2018
Limita de varsta la 63 ani si 6 luni, daca indepliniti conditi de stagiu complet de 35 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani, fara stagiul asimilat.
La acest moment aveti aproximativ 34 ani si 8 luni de stagiu.
Cu, sau fara, stagiul asimilat, nu am de unde sa stiu.
34 ani si 8 luni fara stagiu asimilat. Am lucrat in perioada 09.1985 - 02.2018.
Pentru 9 ani si 11 luni de grupa a II-a virsta limita de pensionare se reduce doar cu 1 an si 6 luni?
Da.
Cu 1 an si 6 luni, daca indepliniti conditia de stagiu complet.
La data respectiva (63 ani si 6 luni) voi indeplini stagiul de cotizare de 35 ani fara stagiu asimilat
Cred ca si la 60 de ani voi indeplini stagiul de cotizare de 35 ani fara stagiu asimilat..
Multumesc pentru informatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grupa munca ciubotarudan ciubotarudan Pentru 13 ani si 7 luni lucrati in gr. 2 de munca, la impliniriea varstei de pensionare se adauga ceva . Mentionez ca sunt barbat ,nascut pe20.06.1954 , in ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata dumitrudiaconescu dumitrudiaconescu Am varsta de 56 ani, stagiul de cotizare de 35 ani si 11 ani grupa a 2 a. La ce data ma pot fi pensiona anticipat? Dar anticipat cu penalizare? Va multumesc. ... (vezi toată discuția)
Câți ani trebuie să mai cotizez și la ce vârstă pot ieși la pensie ? Cojocaru Ion Cojocaru Ion Sunt barbat , născut pe 10.08.1961. Am 31 de ani vechime în muncă, din care: 11 ani și 8 luni grupa a 2-a. Câți ani trebuie să mai cotizez și la ce ... (vezi toată discuția)