Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Drepturi electorale deþinuþi
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Drepturi electorale deþinuþi

este normal ca la referendum un detinut sa participe la vot iar la alegerile parlamentare nu?
Depinde foarte mult de ceea ce a stabilit instanta cu privire la exercitarea drepturilor electorale in hotararea de condamnare a acestuia.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Conform legii electorale, îşi pot exercita drepturile electorale persoanele arestate preventiv, inclusiv cele condamnate prin hotărârea primei instanţe, şi deţinuţii condamnaţi cărora nu le-au fost retrase drepturile electorale prin hotărârea judecătorească.
Dacă la referendum a fost posibil ca persoana condamnată să voteze ,deoarece încă nu exista o hotărâre definitivă prin care să i se interzică drepturile leectorale, iar la parlamentare deja exista o astfel de hotărâre, atunci este explicabilă situaţia expusă de dvs. , @ldb.
pai daca nu i s-a interzis dreptul de a alege prin hotararea de condamnare atunci poate vota insa la referebndum poate participa fara probleme iar pentru alegerile parlamentare doar daca are domiciliul pe raza circumscriptiei electorale unde este arondat penitenciarul.