Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evacuare chirias
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evacuare chirias

Buna ziua, am urmatoarea situatie: firma mea sta in chirie la o alta Societate Comerciala(proprietarul spatiului), in baza unui contr de inchiriere. Firma mea a incheiat un contract de subinchiriere cu un chirias (fapt permis prin contractul initial), care refuza sa imi plateasca chiria, pe motiv ca nu vreau sa ii predau contractul de inchiriere incheiat intre mine si proprietarul spatiului. Pot sa-l dau in judecata pe chirias si sa cer evacuarea din spatiu? Ma poate obliga cineva (de exemplu instanta), sa prezint contractul de inchiriere dintre firma mea si proprietar? - daca da, ce motive pot sa invoc, ca sa nu prezint nimanui contractul ?
Instanta va poate obliga la prezentarea contractului, mai mult de atat, acesta va confera Dvs calitatea procesuala.
nu pot sa spun ca e confidential ?
Instanta de judecata poate solicita copie a contractului ,atat dvs- ca parte in eventualul litigiu ,cat si autoritatii fiscale