Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incheiere contract munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incheiere contract munca

Cum influienteaza incetarea contractului de munca prin demisie si cum prin acordul partilor.? Conteaza cum are loc? Cum este mai ,,bine''?
depinde din ce punct de vedere priviti (al angajatorului sau angajatului). Cel mai bine pentru ambii este cu acordul partilor.
Din punct de vedere al angajatului.
...cu explicatia urmatoare:in cazul demisiei este necesar respectarea de catre angajat a termenului de preaviz prevazut in CIM. In cazul incetarii CIM cu acordul partilor, angajatul si angajatorul convin, de comun acord, asupra unui termen(a unei zile) in care inceteza colaborarea.Amandoua formele de incetare a CIM exclud beneficierea indemnizatiei de somaj.
Spre exemplu niciuna din situatiile expuse de dvs. privind incetarea c.i.m nu va da dreptul de a beneficia de indemnizatia de somaj. Ce doriti sa aflati mai exact?
Daca o sa apara undeva cum a incetat contractul de munca.