Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ACT ADITIONAL LA CONTRACT COLECTIV DE MUNCA - MAJORARE ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ACT ADITIONAL LA CONTRACT COLECTIV DE MUNCA - MAJORARE SALARII 01.02.2013

Buna ziua,
Va multumesc pentru raspunsul dat anterior, dar mai am o mica problema:
- am un contract colectiv de munca inregistrat la ITM in septembrie 2012, valabil 2 ani, in care am mers pe acei coeficieti de salarizare.
Conform modificarilor salariale de la 01.02.2013, trebuie sa merg cu grila de salarizare conform coeficientilor inregistrati la ITM ???? (at. se modifica toate salariile).
Mai trebuie sa fac act aditional cu modificarea salariilor la Contractul colectiv de munca si sa-l inregistrez la ITM?
Va multumesc!
Unde este prevazuta obligativitatea incheierii c.c.m., in textele de lege ? .. nici Codul Muncii si nici Legea nr.62/2011 nu prevad asa ceva.
Codul Muncii Republicat Art. 229 alin. 2 si art. 129 alin. 1 din Legea 62/2011 prevede obligativitatea incheierii CCM
Articolele invocate de dvs nu prevad asa ceva ...

C.mun., art.229 (2) : Negocierea colectiva la nivel de unitate este obligatorie, cu exceptia cazului in care angajatorul are incadrati mai putin de 21 de salariati.

Art. 129 din Legea nr.62/2011:
(1)Negocierea colectivă este obligatorie numai la nivel de unitate, cu excepţia cazului în care unitatea are mai puţin de 21 de angajaţi.

Se refera la negociere si nu la incheiere ... nu confundati termenii ...