avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ACT ADITIONAL LA CONTRACT COLECTIV DE MUNCA - MAJORARE ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ACT ADITIONAL LA CONTRACT COLECTIV DE MUNCA - MAJORARE SALARII 01.02.2013

Buna ziua,
Va multumesc pentru raspunsul dat anterior, dar mai am o mica problema:
- am un contract colectiv de munca inregistrat la ITM in septembrie 2012, valabil 2 ani, in care am mers pe acei coeficieti de salarizare.
Conform modificarilor salariale de la 01.02.2013, trebuie sa merg cu grila de salarizare conform coeficientilor inregistrati la ITM ???? (at. se modifica toate salariile).
Mai trebuie sa fac act aditional cu modificarea salariilor la Contractul colectiv de munca si sa-l inregistrez la ITM?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:48, 29 Ianuarie 2013
Unde este prevazuta obligativitatea incheierii c.c.m., in textele de lege ? .. nici Codul Muncii si nici Legea nr.62/2011 nu prevad asa ceva.
Codul Muncii Republicat Art. 229 alin. 2 si art. 129 alin. 1 din Legea 62/2011 prevede obligativitatea incheierii CCM
Articolele invocate de dvs nu prevad asa ceva ...

C.mun., art.229 (2) : Negocierea colectiva la nivel de unitate este obligatorie, cu exceptia cazului in care angajatorul are incadrati mai putin de 21 de salariati.

Art. 129 din Legea nr.62/2011:
(1)Negocierea colectivă este obligatorie numai la nivel de unitate, cu excepţia cazului în care unitatea are mai puţin de 21 de angajaţi.

Se refera la negociere si nu la incheiere ... nu confundati termenii ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract colectiv de munca paulyto paulyto Buna ziua, as dori sa stiu daca o companie multinationala este obligata sa aiba contract colectiv de munca sau nu? (vezi toată discuția)
Contract colectiv comancorinaadelina comancorinaadelina Buna seara, Firma unde eu lucrez are un contract colectiv de munca semnat si inregistrat la ITM ce a expirat la finele lui 2013. De atunci alt contract nu a ... (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca rambela rambela O societate comerciala cu capital de stat avand peste 100 de angajati , fara contract colectiv de munca.Este normal ? Ce este de facut ? (vezi toată discuția)