avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Executare silita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Executare silita

Detin un apartament obtinut print-un act de intretinere cu clauza de uzufruct intre parintii mei si mine.Am datorie la o banca de 2500-3000E.Intrebarea este daca banca poate sa intervina prin judecata sa-si recupereze banii dupa acest apartament fiind in proprietatea mea.Multumesc!
Da, cu siguranta poate vinde acest imobil, evident cu dreptul de uzufruct cu tot. Vor vinde doar ce aveti dvs, adica nuda proprietate. Cine va cumpara apartamentul il va putea folosi doar dupa decesul parintilor dvs.
Banca in calitate de creditoare poate apela la toate procedele legale pentru recuperarea silita a sumei datorate si a dobanzilor. Asta inseamna executare mobiliara, imobiliara sau prin poprire.

Incercati sa stingeti acest debit ca nu este foarte mare, incercati o esalonare etc.sa nu pierdeti casa pt 3.000 euro.
Stimate domn ,

Bunul imobil poate fi supus executarii silite.
Va fi instrainata nuda proprietate.
Dreptul de uzufruct viager al parintilor dumneavoastra va trebui respectat de viitorul proprietar.

O zi placuta.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita aXXo aXXo Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea situatie: am fost instiintat despre inceperea executarii silite din cauza unei datorii neachitate la timp catre un ... (vezi toată discuția)
Contract v-c pe nume copil major MoP MoP Buna ziua. Dorim sa achizitionam o casa direct pe numele copilului major. Putem face acest lucru stipuland in contract uzufruct\\/ habitat viager (nu ... (vezi toată discuția)
Uzufruct viager - credit banca pusapopescu2013 pusapopescu2013 Locuiesc cu uzufruct vager intr-un apartament. Am un credit bancar si sunt in litigiu cu banca. Dupa noile legi ale bancilor exista vreun risc pentru persoana ... (vezi toată discuția)