avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract V-C pe nume copil major
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract V-C pe nume copil major

Buna ziua.

Dorim sa achizitionam o casa direct pe numele copilului major.

Putem face acest lucru stipuland in contract uzufruct/ habitat viager (nu cunosc diferentele) in favoarea noastra, a parintilor? Ma intereseaza sa nu poata fi vanduta sau ipotecata decat cu acceptul nostru.

Multumesc anticipat
Dvs cumpărați uzufructul si copilul nuda proprietate. Uzufructul se va stinge la decesul ultimului dintre dvs, copilul reîntregind si dreptul de proprietate. Uzufructul înseamnă posesia si folosință iar habitația doar folosința. Avan uzufructul nu poate inchiria ipoteca fara acordul dvs.
Avand nuda proprietate poate vinde fara a avea nevoie de consimtamantul uzufructuarului?
Multumesc de raspuns.
Totusi, avand in vedre ca "Art. 488
Sunt supuse urmaririi silite imobiliare bunurile imobile.
Pot forma obiectul urmaririi silite imobiliare si dreptul de uzufruct asupra unui bun imobil, precum si dreptul de superficie."

Pe mine ma intereseaza sa protejez proprietatea, indiferent de cine ar putea sa o puna in pericol.
Astfel, ce parere aveti de: contract V-C pe numele copilului, cu constituire de drept de habitatie viagera (cu intabulare) pe intreg imobilul pt noi parintii si drept de dispozitie comuna de a exercita acte (adica nici una din parti nu poate semna acte fara acordul celeilalte).

Sper sa fi fost clara.
Multumesc anticipat.

Joha a scris:

Dvs cumpărați uzufructul si copilul nuda proprietate. Uzufructul se va stinge la decesul ultimului dintre dvs, copilul reîntregind si dreptul de proprietate. Uzufructul înseamnă posesia si folosință iar habitația doar folosința. Avan uzufructul nu poate inchiria ipoteca fara acordul dvs.


Asta daca dvs consimtiti la ipoteca...altfel cum sa va urmareasca...zic si eu ca..omul de pe zebra...pot eu sa va ipotechez imobilul.. B-)
Ideea de la care am plecat: ca nici noi parintii sa nu putem fi urmariti (in ziua de azi te gandesti la orice).
Astfel, conf propunerii mele "contract V-C pe numele copilului, cu constituire de drept de habitatie viagera (cu intabulare) pe intreg imobilul pt noi parintii si drept de dispozitie comuna de a exercita acte (adica nici una din parti nu poate semna acte fara acordul celeilalte), nimeni nu poate vinde/ ipoteca - fiind constituit drept de dispozitie comuna - iar noi (parintii) avand doar drept de habitat, nu am putea fi executati.

As fi recunoscatoare pt un raspuns.

Joha a scris:

Asta daca dvs consimtiti la ipoteca...altfel cum sa va urmareasca...zic si eu ca..omul de pe zebra...pot eu sa va ipotechez imobilul.. B-)


Alte discuții în legătură

Nuda proprietate si dreptul de uzufruct viager orhidea orhidea ce inseamna sa fiu nud proprietar impreuna cu fratele meu,in urma decesului mamei mele,iar tatal meu a primit dreptul de uzufruct viager (vezi toată discuția)
Solicitare informatie eliberare act de identitate expirat ionut.tanase ionut.tanase Buna ziua, Va rog sa imi precizati daca in momentul cand doresc sa imi reinnoiesc cartea de identitate (care este expirata) este nevoie sa mai fie prezent ... (vezi toată discuția)
Uzulfruct viager nenea toto nenea toto Nepotul nu vrea sa-i las mostenire o parte din imobilul in care locuieste, pe care eu l-am dobandit cu fratele meu, prin mostenire de la mama noastra ,el vrea ... (vezi toată discuția)