Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcularea si recalcularea pensiilor dupa legea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcularea si recalcularea pensiilor dupa legea 209/2008

cei care au iesit la pensie in 2009 au beneficiat de o calcularea a punctului de pensie.

cei care au iesit dupa 2011 au o alta recalculare

Concluzia:
de ce 2 persoane cu acelasi stadiu de cotizare, grupa de munca... singura diferenta fiind de an (unul iesind la pensie in 2009 altul in 2011) au pensii diferite?
Cu alte cuvinte ce lege s-a aplicat in primul caz si ce lege s-a aplicat in al doilea caz?

De unde, scoateti legea 209/2008 ?

In functie de anul deschiderii drepturilor, s-au aplicat alte prevederi legale.

Dar,aplicarea lor a dat acelasi rezultat,dupa cum am reiese mai jos.

Punctajul suplimentar acordat de O.U.G.100 + punctajul suplimentar acordat de art.169(1)este egal cu punctajul suplimentar acordat de legea 218/2008,este egal cu punctajul suplimentar acordat de O.U.G.209/2008 sau cu puctajul acordat de art.100 din legea 263/2010.
Adica oricare s-ar aplica,rezultatul este acelasi.

Legislatia privind grupele superioare de munca este destul de complicata si nu se poate explica in cateva cuvinte.

Dati cazuri concrete.