Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii declaratia 600
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

declaratia 600

Sotia mea in martie 2012 si-a infiintat o intreprindere individuala, a functionat 6 luni si pentru ca afacerea nu mergea, ci era numai pe pierdere, a sistat activitatea temporar fara a desfiinta firma, fara a incheia activitatea definitiv.
Aceasta declaratie 600 se depune ptr. anul 2012 ?
Daca nu a avut venituri, fiind pe pierdere, cat va trebuii sa scrie la cap.III la venit baza? Real cum e in contabilitate? caci pe formular scrie sa nu fie mai mic de 35% din câştigul salarial mediu brut!
Nu este angajata si nici pensionara.
Multumesc!
Buna seara,

Declaratia 600 se depune pentru anul 2013. În conformitate cu prevederile art.296^21 alin.(1) din Codul fiscal, declarația se completează şi se depune de
către persoanele care au calitatea de contribuabili la sistemul public de pensii, cu respectarea prevederilor
instrumentelor juridice internaționale la care România este parte, după caz, respectiv:
a) întreprinzătorii titulari ai unei întreprinderi individuale;
b) membrii întreprinderii familiale;
c) persoanele cu statut de persoană fizică autorizată să desfăşoare activități economice;
d) persoanele care realizează venituri din profesii libere;
e) persoanele care realizează venituri din drepturi de proprietate intelectuală, la care impozitul pe
venit se determină pe baza datelor din evidența contabilă în partidă simplă.

Venitul bază de calcul este venitul declarat, care nu poate fi mai mic de 35% din câştigul salarial mediu brut
utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi nici mai mare decât echivalentul a de 5 ori acest
câştig.

Numai bine
:( Multumesc! Dar n-am priceput! Ce mi-ati scris dv. am mai citit, dar eu de aceea va dadusem atatea detalii, ca sa primesc un raspuns concret la cazul relatat. Sunt inca in ceata! Daca nu a avut venit ci a fost pe pierdere pe 2012, depune sau nu aceasta declaratie? Ptr ca inca nu are activitate si nici nu cred ca va avea, ptr 2013 a depus declaratie de venit estimat de 100lei anual. Deci, ce trebuie facut?
Declaratia 600 se refera la pensii, NU are nici o legatura cu venitul estimat pe anul 2013 sau ce ati realizat pe 2012. Daca sotia Dvs vrea sa isi plateasca contributia pe 2013 pentru a beneficia de pensie in viitor depune declaratia cu venit minim de 741lei/ luna si va plati trimestrial CAS, iar daca nu vrea sa plateasca, nu depune.
Ramodea, utilizator