Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... insulta si calomnie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

insulta si calomnie

Insulta si calomnia sunt sau nu sunt abrogate? Are prioritate RIL sau Decizia 62/2007 a Curtii Constitutionale. In anumite carti de drept penal (ex: Tudorel Toader actualizat 2012) cele doua sunt descrise in continuare ca infractiuni....
RIL - Decizia nr 8 din 18 oct. 2010 ICCJ: normele de incriminare ale insultei si calomniei cuprinse in art. 205 si 206 CP, precum si prev. art. 207, abogate prin dispozitiile art. I pct. 56 din Legea 278/2006, dispozitii declarate neconstitutionale prin Decizia 62/2007 a Curtii Constitutionale, nu sunt in vigoare
In codul penal cele doua infractiuni apar ca abrogate