avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 420 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... insulta si calomnie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

insulta si calomnie

Insulta si calomnia sunt sau nu sunt abrogate? Are prioritate RIL sau Decizia 62/2007 a Curtii Constitutionale. In anumite carti de drept penal (ex: Tudorel Toader actualizat 2012) cele doua sunt descrise in continuare ca infractiuni....
Cel mai recent răspuns: Liana Iura , Avocat 11:50, 29 Ianuarie 2013
RIL - Decizia nr 8 din 18 oct. 2010 ICCJ: normele de incriminare ale insultei si calomniei cuprinse in art. 205 si 206 CP, precum si prev. art. 207, abogate prin dispozitiile art. I pct. 56 din Legea 278/2006, dispozitii declarate neconstitutionale prin Decizia 62/2007 a Curtii Constitutionale, nu sunt in vigoare
In codul penal cele doua infractiuni apar ca abrogate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lnfractiunea de insulta si calomnie sandidu sandidu Precum se stie , art 205 si 206 din Codul Penal referitoare la pedepsirea infractiunii de insulta si calomnie au fost eliminate ! Stie cineva daca fapta de ... (vezi toată discuția)
Insulta si calomnie capucino capucino am gasit azi o noutate pt mine, o decizie a ICCJ din care am inteles ca de fapt insulta si calomnia ar fi infractiuni. insa din cate am citit, decizia nu se ... (vezi toată discuția)
Calomnia ContSters263719 ContSters263719 Care sint articolele din lege referitoare la calomnie? (vezi toată discuția)