Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum se impoziteaza veniturile din activitati agricole ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum se impoziteaza veniturile din activitati agricole in 2013?

Buna ziua,

As dori o opinie privind impozitarea veniturilor din activitati agricole pentru persoane fizice in 2013, in conditiile OG 8/2013, in cazul in care o persoana fizica detine atat teren dat in arenda (2ha), cu retinerea impozitului pe venit la sursa si inca 1.5 (ha) pe care le lucreaza personal.

Va plati in aceste conditii impozit pe venitul agricol pentru suprafete mai mari de 2 ha, avand in vedere ca primele doua ha de teren genereaza venituri din arenda?
kres, utilizator
depinde ce cultivati pe cele 1.5 ha(spre ex. daca ar fi cereale,eu zic ca normal ar fi sa nu intrati la norma de venit avand <2 ha),pentru celelalte 2 ha fiind impozitat la sursa;ar fi dubla impozitare si nu d-voastra beneficiati de veniturile obtinute de pe cele 2 ha.Poate mai apar si alte pareri.
Hectarele date in arenda nu se pun la calcul, deoarece pt. ele platiti impozit 16 % din arenda pe care o primiti(depinde cum v-ati inteles cu arendasul, fie va opreste el 16 % din arenda ce vi se cuvine cf. ct. de arenda incheiat, fie platiti dvs si declarati prin decl. 200). Cat despre cele 1,5 ha depinde ce cultivati...