Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Program de contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Program de contabilitate

Am preluat datele din balanta anului 2012.Am creat conturile analitice atat la ct.401 cat si la ct.411, insa in momentul introducerii soldurilor acestor conturi in balanta aceste sume imi apar ca sume negative.Sfatuiti-ma va rog cum pot scapa de acest "minus".
Va multumesc.
Buna seara,

Verificati daca conturile analitice la 411 sunt setate ca si conturi de activ, respectiv de pasiv pentru cele de la 401. Aceasta ar putea fi o posibila explicatie.

O alta explicatie ar fi la introducerea facturilor pentru sumele aflate in sold, sa nu fi generat cumva note contabile in balanta nou preluata. Facturile din sold se introduc la data la care au fost generate, fara a genera note contabile.

Verificati deasemenea in meniul de preluare daca ati folosit coloanele corespunzatoare.

Numai bine
Multumesc mult.