avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA versus SRL
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA versus SRL

Desi de profesie economist trebuie sa recunosc ca am ramas un pic in urma cu legislatia, in acest sens imi pun intrebarea daca un bun prieten avind un spatiu comercial, in speta un minimarket, ar functiona ca SRL nu ar fi cazul ca in situatia diminuarii veniturilor datorate fluxului foarte mic de incasari sa caute solutii ... una dintre ele fiind aceea de a trece de la srl la pfa . Si de aici avantaje si dezavantaje ...
Unul dintre avantaje ar fi acela ca in cazul pfa poti sa ai angajati, unu- doi ...
Cel mai recent răspuns: studnet , utilizator 10:37, 29 Mai 2013
Diferentele sunt multe si de consistenta. Va precizez doar cateva dintre ele:
- PFA este o entitate fara personalitate juridica, SRL are personalitate juridica
- la PFA contabilitatea se tine in partida simpla, la SRL in partida dubla
- PFA nu are nevoie de capital social, la SRL trebuie sa se verse in contul de capital al societatii minim 200 lei
- PFA poate sa raspunda in fata creditorilor cu toate bunurile titularului, la SRL doar in limita capitalului social
- la ambele puteti sa aveti angajati, in legislatie nu sunt restrictii in acest sens
- ambele pot sa fie platitoare de TVA sau nu.
- radierea din registru comertului este mai facila la PFA decat la SRL
- cheltuielile de infiintare la PFA sunt mai mici ( apx. 300 ron) la SRL (apx. 1000 ron)
....si multe altele.
Buna ziua,

Aici gasiti un articol util cu avantajele si dezavantajele infiintarii unui SRL sau PFA:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ii sau srl - avantaje si dezavantaje kmi36 kmi36 Buna seara ! As dori sa imi infiintez o firma. Care ar fi mai ok .: intreprinderea individuala sau SRL-ul ? Care ar fi avantajele si dezavantajele in ambele ... (vezi toată discuția)
pfa - infiintare yony yony buna, as dori sa stiu mai multe detali despre infiintarea unui PFA : ce acte trebuie,cam cat dureaza infiintarea PFA, firme din brasov care se ocupa de ... (vezi toată discuția)
S.r.l. , p.f.a. sa i.i. fast-food fast-food ma gandesc sa deschid o afacere : rulota fast-food, care varianta este mai acceptabila privind plata taxelor si a actelor. Rulota nu vreau sa o pun intr-un loc ... (vezi toată discuția)