avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale II sau SRL - avantaje si dezavantaje
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

II sau SRL - avantaje si dezavantaje

Buna seara ! As dori sa imi infiintez o firma. Care ar fi mai ok .: intreprinderea individuala sau SRL-ul ? Care ar fi avantajele si dezavantajele in ambele cazuri? Multumesc anticipat pentru raspuns !
Cel mai recent răspuns: ContSters22713 , utilizator 21:38, 19 Martie 2013
raspunderea patrimoniala la srl in limita capitalului social la intrepr. individ. cu patrimoniul personal un ex.
multumesc...mai aveti si alte ex. ?

SRL are personalitate juridica - II nu are
SRL-contabilitate partida dubla - II contabilitate partida simpla
SRL - are capital social II - nu are capital social
SRL - cheltuieli destul de mari si procedura greoaie pentru radiere II - se radiaza usor cu cheltuieli minime
SRL - are in principiu o credibilitate mai mare decat II ( din punctul meu de vedere acest lucru este gresit)
Mai pot fi si alte diferente legate de operatiuni juridice specifice numai societatilor comerciale - fuziune, divizare, infiintare de filiale, sucursale s.a.m.d.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa versus srl papinni papinni Desi de profesie economist trebuie sa recunosc ca am ramas un pic in urma cu legislatia, in acest sens imi pun intrebarea daca un bun prieten avind un spatiu ... (vezi toată discuția)
Transformare srl in sucursala sbucuresti sbucuresti Este posibila transformarea unui SRL in sucursala a unei societati pe actiuni? Mentionez ca societatea pe actiuni in cauza detine 90%din capitalul social al ... (vezi toată discuția)
Societate noua sau sucursala? clls clls Ma puteti lamuri intr-o privinta : in cazul unei societati din afara tarii, este mai convenabil pt ei sa deschida in tara o sucursala a societatii-mama sau sa ... (vezi toată discuția)