Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale II sau SRL - avantaje si dezavantaje
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

II sau SRL - avantaje si dezavantaje

Buna seara ! As dori sa imi infiintez o firma. Care ar fi mai ok .: intreprinderea individuala sau SRL-ul ? Care ar fi avantajele si dezavantajele in ambele cazuri? Multumesc anticipat pentru raspuns !
raspunderea patrimoniala la srl in limita capitalului social la intrepr. individ. cu patrimoniul personal un ex.
multumesc...mai aveti si alte ex. ?

SRL are personalitate juridica - II nu are
SRL-contabilitate partida dubla - II contabilitate partida simpla
SRL - are capital social II - nu are capital social
SRL - cheltuieli destul de mari si procedura greoaie pentru radiere II - se radiaza usor cu cheltuieli minime
SRL - are in principiu o credibilitate mai mare decat II ( din punctul meu de vedere acest lucru este gresit)
Mai pot fi si alte diferente legate de operatiuni juridice specifice numai societatilor comerciale - fuziune, divizare, infiintare de filiale, sucursale s.a.m.d.