avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendare cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendare cim

Buna,
pe ce perioada poate fi suspendat un cim, pe motiv de cercetare disciplinara, sau nu exista reglementari in aceasta privinta.
Cel mai recent răspuns: adelaida_07 , utilizator 20:25, 14 Februarie 2009
Cred ca faci confuzie , una este termenul in care se poate aplica sanctiunea si altul este termenul maxim pentru care se poate aplica sanctiunea suspendarii c.i.m.
elis a scris:

Cred ca faci confuzie , una este termenul in care se poate aplica sanctiunea si altul este termenul maxim pentru care se poate aplica sanctiunea suspendarii c.i.m.

Nu confund nimic.
Eu nu discut de suspendarea CIM ca sanctiune ci despre suspendarea CIM pe durata cercetarii diciplinare.
Art. 52. - (1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului în urmatoarele situatii:
a) pe durata cercetarii disciplinare prealabile, în conditiile legii;

Conform codului muncii nu exista nici un termen maxim pentru suspendarea CIM pentru cerecetare diciplinara. Neexistand o limita privind aceasta suspendare aceasta poate fi pe o perioada oricat de mare. Totusi, angajatorul are alte limite si anume un termen pentru efectuarea unei cercetari diciplinare de 30 zile. In mod logic daca o cercetare disciplinara trebuie efectuata inlauntrul termenului de 30 zile de la data luarii la cunostinta a abaterii, nici CIM nu poate fi suspendat pentru o perioada mai mare. Nimic nu impiedica un angajator sa dispuna suspendarea CIM pentru cercetarea diciplinara chiar din ziua cand ia la cunostinta despre abaterea respectiva, cum nimic nu-l obliga pe angajator sa emita decizia in 10 zile daca a suspendata CIM din data luarii la cunostinta a abaterii.
Este chiar bine sa nu se faca confuzie cu suspendarea CIM ca urmare a sanctionarii conform art 264:
Art. 264. - (1) Sancţiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul în cazul în care salariatul săvârşeşte o abatere disciplinară sunt:
b) suspendarea contractului individual de muncă pentru o perioadă ce nu poate depăşi 10 zile lucrătoare;
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Februarie 2009
adelaida_07, utilizator
1. Daca ai citit mesajul mai bine, ai fi observat ca am scris in doctrina ...
2. Oricat de mare sau 30 de zile pentru suspendarea c.i.m. pe durata cercetarii nu este totuna .
3. Angajatorul dispune aplicarea sancţiunii disciplinare printr-o decizie emisă în formă scrisă, în termen de 30 de zile calendaristice de la data luării la cunoştinţă despre săvârşirea abaterii disciplinare, dar nu mai târziu de 6 luni de la data săvârşirii faptei.
Efectuarea cercetarii disciplinare nu este conditionata de un singur termen, ci de doua termene.
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Februarie 2009
Cornel Vasile, Consilier juridic
elis a scris:

Oricat de mare sau 30 de zile nu este totuna ....

Nici nu sustin asta.
:offtopic:
adelaida_07 a scris:

........
Neexistand o limita privind aceasta suspendare aceasta poate fi pe o perioada oricat de mare.
....


Eu m-am referit la acest text din mesajul tau.

:closedtopic:

Alte discuții în legătură

Suspendare cim pe durata cercetarii disciplinare smeagull smeagull Buna ziua, Am urmatoarea speta (teoretica, doar): Pe durata cercetarii disciplinare, angajatorul poate suspenda cim al celui cercetat. Sa presupunem ca ... (vezi toată discuția)
Absente nemotivate rak0770 rak0770 Un salariat lipseste nemotivat in fiecare luna cate o zi sau doua. Cum se poate desface CIM? (vezi toată discuția)
Cercetare disciplinara BRATU ALINA BRATU ALINA am suspiciuni ca unul din salariati sustrage produse din firma impreuna cu alti doi complici din afara. l-am convocat la comisia de disciplina, intrebarile ... (vezi toată discuția)