avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... penalizare pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

penalizare pensie anticipata

Sint nascuta in 1958 decembrie, am 35 ani lucrati fara intrerupere,am inteles ca pot iesi la pensie antipipata inb decembrie 2013 daca am 40 ani vechime sau in decembrie 2013 pot iesi in anticipata partiala daca am 30 ani vechime.
Intrebare: Daca in decembrie 2013 am 35 ani vechime cit o sa fiu penalizata ?
in procente mult,putin ? multumesc pt raspuns
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:45, 30 Ianuarie 2013
Pensie anticipata,sau anticipata partiala 56 de ani si 3 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 3 luni,fara stagiu asimilat.
Conditia de stagiu pentru pensie anticpata partiala este de 31 de ani si 3 luni,fara stagiu asimilat.
Penalizarea este de 45%,pentru 5 ani(60 de luni de anticipare).
daca ziceti ca stagiul la anticipata partiala este de 31 ani si 3 luni eu avind 35 ani ,diferenta
dintre 35-31.3 este de 3 ani si 7 luni.
O sa fiu penalizata pentru 43 de luni sau pentru 60 luni ?
multumesc !
Penalizarea este pentru 60 de luni(5 ani)de anticipare.
Nu se mai tine cont de depasirea stagiului complet de cotizare.
Se tinea cont in legea 19/2000.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta pensionare Mihai42 Mihai42 Buna ziua. Tatal meu este nascut pe 08.05.1958 si are vechime in munca de 38 ani. Ma interesaza cand s-ar putea pensiona anticipat (eventual partial) si ... (vezi toată discuția)
Iesire la pensi anticipata Narcisa_ Narcisa_ Vecinul meu e nascut in martie 1958. Din anul 1976 a inceput sa lucreze, a lucrat pe la diverse societati si in prezent este sofer la o institutie. Din 1976 si ... (vezi toată discuția)
Pensionare mariamaria52 mariamaria52 barbat nascut pe 17.03.1958,ani lucrati 31 din care 21 si 9 luni gr a-ll-a cand poate iesi la pensie? (vezi toată discuția)