Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare de drept contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare de drept contract

Buna ziua,

O cunostinta are o nelamurire legata de operarea in Revisal.
Cum nu se prea prea pricepe la "forumuri" m-a rugat pe mine sa o ajut. Sper sa fi inteles bine ce doreste.
In Revisal se inregistreaza un contract de munca pe perioada determinata, deci se stie si data incetarii acetuia.
In momentul in care inceteaza contractul este obligatoriu ca incetarea sa se opereze si in Revisal?
Daca aceasta nu s-a facut la timp si se face mai tarziu, ce se poate intampla?

Multumesc.
Dar daca se intarzie, ce se poate intampla?
Da, se va opera incetarea c.i.m. in REVISAL chiar daca este pe durata determinata.

Netransmiterea la termen a REVISALului este contraventie sanctionata cu amenda de la 5000 lei la 8000 lei de catre ITM.
Se mai face decizie de incetare?
Operarea in Revisal se face in ziua incetarii sau in 5 zile lucratoare de la data luarii la cunostinta de salariat a deciziei de incetare?
1. Se va emite decizie de incetare a c.i.m.

2. Incetarea c.i.m. se transmite in REVISAL la data incetarii c.i.m.
Atunci a gresit. Nu a transmis-o atunci.
Contractul a incetat de drept in 31 decembrie 2012 si a transmis incetarea in 6 ianuarie 2013.
Este obligatorie amenda sau se da numai in cazul unui control?
Numai in cazul unui eventual control se poate constata asa ceva .. in rest , pauza.