avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 944 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare de drept contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare de drept contract

Buna ziua,

O cunostinta are o nelamurire legata de operarea in Revisal.
Cum nu se prea prea pricepe la "forumuri" m-a rugat pe mine sa o ajut. Sper sa fi inteles bine ce doreste.
In Revisal se inregistreaza un contract de munca pe perioada determinata, deci se stie si data incetarii acetuia.
In momentul in care inceteaza contractul este obligatoriu ca incetarea sa se opereze si in Revisal?
Daca aceasta nu s-a facut la timp si se face mai tarziu, ce se poate intampla?

Multumesc.
Dar daca se intarzie, ce se poate intampla?
Cel mai recent răspuns: creatza_70 , utilizator 20:54, 30 Ianuarie 2013
Da, se va opera incetarea c.i.m. in REVISAL chiar daca este pe durata determinata.

Netransmiterea la termen a REVISALului este contraventie sanctionata cu amenda de la 5000 lei la 8000 lei de catre ITM.
Se mai face decizie de incetare?
Operarea in Revisal se face in ziua incetarii sau in 5 zile lucratoare de la data luarii la cunostinta de salariat a deciziei de incetare?
1. Se va emite decizie de incetare a c.i.m.

2. Incetarea c.i.m. se transmite in REVISAL la data incetarii c.i.m.
Atunci a gresit. Nu a transmis-o atunci.
Contractul a incetat de drept in 31 decembrie 2012 si a transmis incetarea in 6 ianuarie 2013.
Este obligatorie amenda sau se da numai in cazul unui control?
Numai in cazul unui eventual control se poate constata asa ceva .. in rest , pauza.

Alte discuții în legătură

Date incorecte de operare decizii incetare cim in revisal lemonik lemonik Buna seara. Spuneti-mi, va rog frumos, ce pot face in situatia in care am inregistrat in revisal decizii de incetare a cim atat cu art 55(b), cat si cu 31(1) ... (vezi toată discuția)
Contract munca periada determinata iudith2000 iudith2000 Buna Ziua!Spuneti-mi va rog daca la incetarea unui contract de munca pe durata determinata se intocmeste decizie de desfacere sau acesta inceteaza de la ... (vezi toată discuția)
Termen transmitere decizie de incetare cu acordul partilor marcucarolina marcucarolina Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca fac decizia de incetare pe data de 05(art.55 b) si-o transmit pe aceiasi data ,cererea este din data de ... (vezi toată discuția)