Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract munca periada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract munca periada determinata

Buna Ziua!Spuneti-mi va rog daca la incetarea unui contract de munca pe durata determinata se intocmeste decizie de desfacere sau acesta inceteaza de la sine.?Nu am facut decizie la un contract ce inceteaza in 03.05.2012 si nici nu l-am trimis prin REGES.Ce pot face?
Art.56 (2) C.mun. : Pentru situatiile prevazute la alin. (1) lit. c)-j), constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.

Netransmiterea in termen a REVISAL-ului constituie contraventie si poate fi sanctionata cu amenda de la 5000 lei la 8000 lei de catre inspectorii ITM.

Incetarea c.i.m. se transmite la data incetarii raportului de munca in REVISAL.