Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revisal cim pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revisal cim pe perioada determinata

1.Pentru decizia de incetare a contractului individual de munca pe perioada determinata, raportata la art 56 lit. j, trebuie depus revisal sau nu?
2.Pentru declararea cu intarziere in revisal a decizie la art 56 lit j, ce amenda presupune.
Multumesc!

Buna ziua !
Avand in vedere faptul ca CIM pe perioada determinata va inceta de drept la data expirarii duuratei pentru care a fost incheiat , nu este necesar a se completa aplicatia REVISAL cu decizia de incetare ( decizie pe care trebuie sa o aveti atasata la dosarul personal al salariatului respectiv) .
alimtexvbi a scris:

1.Pentru decizia de incetare a contractului individual de munca pe perioada determinata, raportata la art 56 lit. j, trebuie depus revisal sau nu?
2.Pentru declararea cu intarziere in revisal a decizie la art 56 lit j, ce amenda presupune.
Multumesc!

1. Da, trebuie completat si transmis REVISAL-ul in acest sens.

2. Nedeclararea in termen este sanctionata cu amenda de la 5000 la 8000 lei.

3. Art.56 (2) C.mun. prevede : Pentru situatiile prevazute la alin. (1) lit. c)-j), constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.