avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 941 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revisal cim pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revisal cim pe perioada determinata

1.Pentru decizia de incetare a contractului individual de munca pe perioada determinata, raportata la art 56 lit. j, trebuie depus revisal sau nu?
2.Pentru declararea cu intarziere in revisal a decizie la art 56 lit j, ce amenda presupune.
Multumesc!


Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:59, 5 Septembrie 2011
Buna ziua !
Avand in vedere faptul ca CIM pe perioada determinata va inceta de drept la data expirarii duuratei pentru care a fost incheiat , nu este necesar a se completa aplicatia REVISAL cu decizia de incetare ( decizie pe care trebuie sa o aveti atasata la dosarul personal al salariatului respectiv) .
alimtexvbi a scris:

1.Pentru decizia de incetare a contractului individual de munca pe perioada determinata, raportata la art 56 lit. j, trebuie depus revisal sau nu?
2.Pentru declararea cu intarziere in revisal a decizie la art 56 lit j, ce amenda presupune.
Multumesc!





1. Da, trebuie completat si transmis REVISAL-ul in acest sens.

2. Nedeclararea in termen este sanctionata cu amenda de la 5000 la 8000 lei.

3. Art.56 (2) C.mun. prevede : Pentru situatiile prevazute la alin. (1) lit. c)-j), constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract munca periada determinata iudith2000 iudith2000 Buna Ziua!Spuneti-mi va rog daca la incetarea unui contract de munca pe durata determinata se intocmeste decizie de desfacere sau acesta inceteaza de la ... (vezi toată discuția)
Contract perioada determinata mihaelahory mihaelahory Buna ziua, daca am un angajat cu contract de munca pe perioada determinata, 3 luni pt derularea unu proiect, si pe 15 martie se incheie contractul, cand l-am ... (vezi toată discuția)
Contract perioada determinata marcucarolina marcucarolina Buna ziua, Imi spuneti si mie va rog frumos daca am un contract pe perioada determinata dupa data de 14.06.2012-14.09.2012,decizia de incetare o fac ,56 cu ... (vezi toată discuția)