Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACT CU DURATA DETERMINATA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACT CU DURATA DETERMINATA

DUPA EXPIRAREA CONTRACTULUI CU DURATA DETERMINATA TREBUIE SA FAC INCETAREA SI IN REVISAL SAU EL INCETEAZA DE LA SINE DEOARECE AM TRECUT DATA INCETARII
Art. 56 (1) C.mun. prevede ca , contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
.......
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
.....
(2) Pentru situatiile prevazute la alin. (1) lit. c)-j), constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.

Prin urmare, la data expirarii duratei c.i.m. se face decizie de incetare a c.i.m. .. decizie care se inregistreaza si se transmite prin REVISAL la data incetarii c.i.m.