Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM perioada determinata

Buna ziua! Pentru un proiect mai amplu se doreste angajarea mai multor persoane pe perioada determinata. Se poate incheia un contract de munca pe perioada determinata doar pentru o luna? Exista vreo restrictie conform careia nu ai voie sa angajezi in aceeasi perioada mai multe persoane pe perioada determinata de o luna. Pentru aceste persoane in momentul angajarii este necesara adeverinta medicala? La expirarea termenului se face decizie de incetare conform art. 56 alin 1 lit i? Inregistrarea contractelor in Revisal se face cu cel putin o zi inainte de inceperea activitatii si incetarea se inregistreaza in ziua in care expira termenul, nu? Va multumesc.
1. Codul Muncii nu reglementeaza durata minima a unui contract individual de munca pe durata determinata , ci durata maxim apentru care se poate incheia 36 de luni.

In speta, se poate incheia un c.i.m. pe durata determinata pentru o luna de zile.

2. Nu exista vreo restrictie conform careia nu angajatorul nu are voie sa angajeze in aceeasi perioada mai multe persoane pe perioada determinata de o luna.

3. Este necesar prezentarea de catre salariat a unui certificat medical, care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei munci.

4. art.56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
....
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
(2) Pentru situatiile prevazute la alin. (1) lit. c)-j), constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.

Incetarea c.i.m. se inregistreaza in REVISAL la data incetarii c.i.m.