Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunuri in comun
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunuri in comun

Sunt mama unui copilas de 11 ani rezultat din prima căsătorie. In urma partajului am dobândit un apartament. M-am recasatorit si am ales acel acord cu bunuri comune. Actualul sot are si el un copil. Doresc sa știu dacă imobilul dobândit înaintea casatoriei ii rămâne de drept copilului meu sau se împarte?
Atunci cand dvs nu veti mai fi pot fi doua situatii:
- daca actualul sot nu va fi nici el in viata, copilul dvs va mosteni acel apartament care este doar al dvs
- daca actualul sot va fi in viata mostenitori ai acelui apartament vor fi copilul dvs si actualul sot. In nici una din situatii copilul sotului nu este mostenitor direct. El il poate mosteni doar pe tatal sau.