avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunuri in comun
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunuri in comun

Sunt mama unui copilas de 11 ani rezultat din prima căsătorie. In urma partajului am dobândit un apartament. M-am recasatorit si am ales acel acord cu bunuri comune. Actualul sot are si el un copil. Doresc sa știu dacă imobilul dobândit înaintea casatoriei ii rămâne de drept copilului meu sau se împarte?
Cel mai recent răspuns: d_doinita , utilizator 18:48, 30 Ianuarie 2013
Atunci cand dvs nu veti mai fi pot fi doua situatii:
- daca actualul sot nu va fi nici el in viata, copilul dvs va mosteni acel apartament care este doar al dvs
- daca actualul sot va fi in viata mostenitori ai acelui apartament vor fi copilul dvs si actualul sot. In nici una din situatii copilul sotului nu este mostenitor direct. El il poate mosteni doar pe tatal sau.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul familiei Viorel Namesnic Viorel Namesnic Buna, am asa o situatie si poate ma puteti ajuta. Sunt singurul copil la parinti, care au divortat cand aveam eu 2 ani,acum am 24. Intre timp, tatal meu s-a ... (vezi toată discuția)
Mostenire jaguar26iunie79 jaguar26iunie79 Buna ziua!Am o nelamurire in cazul unei mosteniri si as vrea sa stiu urmatoarele:daca sunt singur la parinti si ai mei sunt despartiti de ceva vreme,mama fiind ... (vezi toată discuția)
Masa succesorala andrei15d andrei15d Dupa moartea tatalui meu, mama mea s-a recasatorit, a trait 6 ani cu noul ei sot iar de curand a decedat. As vrea sa va intreb, la succesiune, cum se vor ... (vezi toată discuția)