avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Masa succesorala

Dupa moartea tatalui meu, mama mea s-a recasatorit, a trait 6 ani cu noul ei sot iar de curand a decedat. As vrea sa va intreb, la succesiune, cum se vor imparti bunurile dobandite inaintea casatoriei mamei mele si cele dobandite in timpul casatoriei.
Va mutumesc!
Cel mai recent răspuns: andrei15d , utilizator 21:52, 14 Decembrie 2015
Rugam sa dati mai multe date .Dupa moartea tatalui dvs. a acceptat mama succesiunea ? S-a efectuat partajul succesoral ? A dobandit bunuri in timpul casatoriei cu cel de-al doilea sot ? Cine sunt prezumtivi mostenitori ?In lipsa acestor minime date nu va putem formula un raspuns corect.
Buna seara,
1. Bunurile dobandite in perioada casatoriei dintre mama dumneavoastra si tatal dumneavoastra se impart astfel:
a. Bunuri comune: 5/8 mama si 3/8 copii.
b. Bunuri proprii ale tatalui decedat: mama 1/4 si copii 3/4.

2. Bunuri dobandite in a doua casatorie:
a. Bunuri comune soti: 5/8 sot supravietuitor (din bunuri comune dobandite in timpul casatoriei)
b. Bunuri proprii ale mamei (inclusiv cele mostenite): 1/4 sot supravietuitor si 3/4 copii ai mamei.
Meroiu Ene a scris:

Rugam sa dati mai multe date .Dupa moartea tatalui dvs. a acceptat mama succesiunea ? S-a efectuat partajul succesoral ? A dobandit bunuri in timpul casatoriei cu cel de-al doilea sot ? Cine sunt prezumtivi mostenitori ?In lipsa acestor minime date nu va putem formula un raspuns corect.


1. In urma decesului tatalui meu, s-a facut succesiunea, mama mea obtinand 1/3 din masa succesorala iar eu diferenta ca unic copil.
2. In timpul casatoriei cu al doilea sot a dobandit bunuri dar nu insemnate material.
3. Prezumtivii mostenitori dupa moartea mamei sunt eu ca unic copil si sotul in viata.
1. In urma decesului tatalui meu, s-a facut succesiunea, mama mea obtinand 1/3 din masa succesorala iar eu diferenta ca unic copil.
2. In timpul casatoriei cu al doilea sot a dobandit bunuri dar nu insemnate material.
3. Prezumtivii mostenitori dupa moartea mamei sunt eu ca unic copil si sotul in viata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire-succesiune dupa parinti COSTELBADESCU COSTELBADESCU Buna ziua ! Parintii mei au decetat, tata si apoi mama. Tatal din prima casatorie are doi copii majori , iar din a doua casatorie cu mama are tot doi copii ... (vezi toată discuția)
Mostenire...ajutorr elisabeta11 elisabeta11 buna ziua!! In urma decesului tatalui vreau sa deschid taxa de succesiune, mama traieste,si suntem 5 frati.... intrebarea mea este: cat la suta din ... (vezi toată discuția)
Succesiune IONY1972 IONY1972 Buna seara! Mama a decedat acum 7 ani,tatal a decedat de curand.Suntem 2 frati dintre care unul din prima casatorie a tatalui (nu infiat).Mentionez ca nu s-a ... (vezi toată discuția)