Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data pensionare

Barbat nascut la 12.09.1955, stagiu decotizare 38 ani 1luna din care 14 ani 3 luni 23 zile in grupa 1 procent 100%,18 ani 7 luni, 22 zile conditii normale, 9 luni somaj,1 an 4 luni stagiu militar,3 ani facultate la zi.
Cind pot iesi la pensie pentru limita de vtrsta, anticipata sau partial anticipata si cit va fi diminuarea in acest caz?
Va multumesc.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Aduc o perioada suplimatara(stagiu aferent)de 7 ani(6 luni la 1 an).
-O reducere cu 3 ani a varstei standard(65)de pensionare.
Limita de varsta la 62 de ani.
Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiu asimilat(armata,cursuri universitare de zi).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.
Penalizarea va fi de 18%.