avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data pensionare

Barbat nascut la 12.09.1955, stagiu decotizare 38 ani 1luna din care 14 ani 3 luni 23 zile in grupa 1 procent 100%,18 ani 7 luni, 22 zile conditii normale, 9 luni somaj,1 an 4 luni stagiu militar,3 ani facultate la zi.
Cind pot iesi la pensie pentru limita de vtrsta, anticipata sau partial anticipata si cit va fi diminuarea in acest caz?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:10, 31 Ianuarie 2013
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Aduc o perioada suplimatara(stagiu aferent)de 7 ani(6 luni la 1 an).
-O reducere cu 3 ani a varstei standard(65)de pensionare.
Limita de varsta la 62 de ani.
Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiu asimilat(armata,cursuri universitare de zi).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.
Penalizarea va fi de 18%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala farcas gheorghe farcas gheorghe Buna ziua! Ma numesc Farcas Gheorghe si sunt nascut in 01.04.1957 avand o vechime in munca de 38 ani din care: 1 an si 7 luni grupa I-a de munca ... (vezi toată discuția)
Pensie alezy alezy Bun ziua As dori sa stiu si eu la ce varsta indeplinesc conditiile de pensionare; Sun bărbat, născut la 04/08/1959 - pana in prezent am 38 ani lucrați - ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare MaioruNicu MaioruNicu Sunt nascut pe 24-11-58 , am ovechime de 18 si 6 luni in grupa 2-a, 9luni somaj,14 ani si 7luni fara grupa[actualul loc de munca].Cand pot iesi la pensie ... (vezi toată discuția)