Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare

Sunt nascut pe 24-11-58 , am ovechime de 18 si 6 luni in grupa 2-a, 9luni somaj,14 ani si 7luni fara grupa[actualul loc de munca].Cand pot iesi la pensie anticipat,anticipat cu penalizare,oricum? Daca ies la pensie cu penalizare , raman cu penalizarea mereu?
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani si 6 luni(3 luni/an).
18 ani si 6 luni + 7 luni + 14 ani si 7 luni + 4 ani si 6 luni = 38 de ani si 4 luni de stagiu.
-O reducere cu 4 a ani a varstei standard de pensionare.
65- 4 =61 ani limita de varsta .
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima poate fi de 9% pe durata a 12 luni.