avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare

Sunt nascut pe 24-11-58 , am ovechime de 18 si 6 luni in grupa 2-a, 9luni somaj,14 ani si 7luni fara grupa[actualul loc de munca].Cand pot iesi la pensie anticipat,anticipat cu penalizare,oricum? Daca ies la pensie cu penalizare , raman cu penalizarea mereu?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:50, 13 Martie 2014
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani si 6 luni(3 luni/an).
18 ani si 6 luni + 7 luni + 14 ani si 7 luni + 4 ani si 6 luni = 38 de ani si 4 luni de stagiu.
-O reducere cu 4 a ani a varstei standard de pensionare.
65- 4 =61 ani limita de varsta .
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima poate fi de 9% pe durata a 12 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Raspuns urgent pensie Lingurar Petru Lingurar Petru am 38 de ani lucrati din care 18 grupa A2 si am 59 de ani si as vrea sa stiu daca pot iesi la pensie......... (vezi toată discuția)
Calcul varsta de pensionare csvmanuela csvmanuela buna seara. Socrul meu este nascut in 1956,are 38 ani si 7 luni vechime in munca,inregistrata in cartea de munca din care 18 ani si 7 luni in grupa II.Va rog ... (vezi toată discuția)
Pensie iulianalili iulianalili buna as vrea sa stiu can cand pot iesi la pensie sunt nascut in 1963 -30 martie si am lucrat din 1982- 7 octombrie pana in anul 2001 beneficiez de gr2 de ... (vezi toată discuția)