Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... raspuns urgent pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

raspuns urgent pensie

am 38 de ani lucrati din care 18 grupa A2 si am 59 de ani si as vrea sa stiu daca pot iesi la pensie.........
Raspuns pentru barbat:
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%-limita de varsta la 61 de ani.
Pensie anticipata partiala la 60 de ani,cu penalizare de 9%.
Pensie anticipata la 60 de ani,daca indepliniti conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Anii de grupa aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani si 6 luni(3 luni/an).