avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... raspuns urgent pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

raspuns urgent pensie

am 38 de ani lucrati din care 18 grupa A2 si am 59 de ani si as vrea sa stiu daca pot iesi la pensie.........
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:43, 27 Aprilie 2015
Raspuns pentru barbat:
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%-limita de varsta la 61 de ani.
Pensie anticipata partiala la 60 de ani,cu penalizare de 9%.
Pensie anticipata la 60 de ani,daca indepliniti conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Anii de grupa aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani si 6 luni(3 luni/an).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie? Gabryela4me Gabryela4me Am 37,6 de ani vechime si 20 de ani in grupa a doua. Am auzit de o noua lege care mi-ar permite sa ies mai devreme la pensie (total cu grupa sa ajunga la 43 de ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata partiala manolegheorghe manolegheorghe Am etatea de 60 ani cu o vechime in munca de 8 ani si 10 luni in grupa II de munca, 32 de ani si 4 luni in conditii normale.(total ani in munca 41+ 2 luni) se ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare MaioruNicu MaioruNicu Sunt nascut pe 24-11-58 , am ovechime de 18 si 6 luni in grupa 2-a, 9luni somaj,14 ani si 7luni fara grupa[actualul loc de munca].Cand pot iesi la pensie ... (vezi toată discuția)