Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

buna as vrea sa stiu can cand pot iesi la pensie sunt nascut in 1963 -30 martie si am lucrat din 1982- 7 octombrie pana in anul 2001 beneficiez de gr2 de munca dar am si 1 an si 8 luni lucrat in grupa 1 de munca si lucrez si acum dar am intrerupt munca pt somaj de 3luni pt ca fabrica la care am lucrat a falimentat mentionez ca am intrerupere doar 3 luni de somaj va multumesc
Daca anii de grupa II(18)sunt in procent de 100%,aduc:
O perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani si 6 luni.
O reducere cu 4 ani a varstei standard(65)de pensionare.
Limita de varsta la 61 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala,la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea poate fi de maxim 9%.