avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

buna as vrea sa stiu can cand pot iesi la pensie sunt nascut in 1963 -30 martie si am lucrat din 1982- 7 octombrie pana in anul 2001 beneficiez de gr2 de munca dar am si 1 an si 8 luni lucrat in grupa 1 de munca si lucrez si acum dar am intrerupt munca pt somaj de 3luni pt ca fabrica la care am lucrat a falimentat mentionez ca am intrerupere doar 3 luni de somaj va multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:46, 10 Martie 2014
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca anii de grupa II(18)sunt in procent de 100%,aduc:
O perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani si 6 luni.
O reducere cu 4 ani a varstei standard(65)de pensionare.
Limita de varsta la 61 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala,la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea poate fi de maxim 9%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie limita de varsta coralya50 coralya50 buna ziua, as dori sa-mi spuneti daca ma incadrez la data de 01.12.2015[/b] la pensionare pentru limita de varsta , avand urmatoarele conditii data ... (vezi toată discuția)
Calcularea varstei de pensionare aiftincai aiftincai Va rog frumos sa-mi spuneti cand as putea iesi la pensie avand urmatoarea situatie: -barbat,nascut in 8 10 1959 avand urmatorul stagiu de munca : - ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare MaioruNicu MaioruNicu Sunt nascut pe 24-11-58 , am ovechime de 18 si 6 luni in grupa 2-a, 9luni somaj,14 ani si 7luni fara grupa[actualul loc de munca].Cand pot iesi la pensie ... (vezi toată discuția)