Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie limita de varsta

buna ziua,
as dori sa-mi spuneti daca ma incadrez la data de 01.12.2015 la pensionare pentru limita de varsta , avand urmatoarele conditii

data nasterii .12.1956
facultate 1977-1982
inceput activitate 01.09.1982
gr.2 de munca - 17 ani din 1984 - 2001
finalizare activitate 01.12.2015
Raspuns pentru barbat:
Limita de varsta la 61 de ani si 6 luni.
Pensia anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
17 ani de grupa II mai aduc un stagiu aferent de 4 ani si 3luni(3 luni/an).
Penalizarea maxima poate fi de 13,5%.
d-le Carp,
Va multumesc foarte mult pentru raspuns, dar am uitat sa precizez ca sunt femeie.
Pentru femeie:
Limita de varsta la 57 de ani si 1 luna.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 55 de ani si 7 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este 38 de ani si 1 luna,fara stagiul asimilat(cursuri universitate de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 30 de ani si 7 luni,fara stagiul asimilat.
La stagiul de cotizare pe care il aveti adugati 4 ani si 3 luni de stagiu aferent.