avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie limita de varsta

buna ziua,
as dori sa-mi spuneti daca ma incadrez la data de 01.12.2015 la pensionare pentru limita de varsta , avand urmatoarele conditii

data nasterii .12.1956
facultate 1977-1982
inceput activitate 01.09.1982
gr.2 de munca - 17 ani din 1984 - 2001
finalizare activitate 01.12.2015
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:15, 5 Ianuarie 2016
Raspuns pentru barbat:
Limita de varsta la 61 de ani si 6 luni.
Pensia anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
17 ani de grupa II mai aduc un stagiu aferent de 4 ani si 3luni(3 luni/an).
Penalizarea maxima poate fi de 13,5%.
d-le Carp,
Va multumesc foarte mult pentru raspuns, dar am uitat sa precizez ca sunt femeie.
Pentru femeie:
Limita de varsta la 57 de ani si 1 luna.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 55 de ani si 7 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este 38 de ani si 1 luna,fara stagiul asimilat(cursuri universitate de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 30 de ani si 7 luni,fara stagiul asimilat.
La stagiul de cotizare pe care il aveti adugati 4 ani si 3 luni de stagiu aferent.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala- se includ anii de cotizatie la casa de pensii ? vioricadumitrescu vioricadumitrescu Buna seara Stimati avocati , Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi raspundeti la o problema legata de doua situatii in care ma aflu eu si sotul meu : Atat eu ... (vezi toată discuția)
Pensie iulianalili iulianalili buna as vrea sa stiu can cand pot iesi la pensie sunt nascut in 1963 -30 martie si am lucrat din 1982- 7 octombrie pana in anul 2001 beneficiez de gr2 de ... (vezi toată discuția)
Pensionare atu_targoviste atu_targoviste Buna ziua, Respectuos va rog sa-mi comunicati conditiile de pensionare(anticipat,anticipat partial,limita de varsta),pentru persoana de sex feminin nascuta ... (vezi toată discuția)