Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reevaluare cladiri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reevaluare cladiri

La 31 dec trebuie efectuata reevaluarea constructiilor detinute de o societate. In cadrul acestora, sunt si constructii care au durata normala de functionare expirata, valoarea ramasa fiind zero. Reevaluarea se face prin eliminarea amortizarii din valoarea contabila a constructiilor. Pentru constructiile cu durata de functionare terminata se poate stabili o noua valoare in urma reevaluarii? Normal ar trebui sa se poata, intrucat acestea functineaza in continuare. In acest caz nu trebuie sa se atribuie de catre evaluator o noua durata de functinare, in intervalul careia sa se calculeze amortizare?
Va multumesc
Ba da, ati rationat foarte corect!
Va multumesc. Evaluatorul considera ca valoarea noua stabilita este o valoare reziduala si nu mai trebuie calculata amortizare.
Opinia mea este ca, daca nu intentionati sa vindeti activul (la valoarea reziduala), ati putea sa amortizati si aceasta valoare, pe durata de utilizare estimata. In acest caz valoarea reziduala devine nula.

Succes!
Multumesc
Asa este, noua valoare stabilita prin reevaluare se amortizeaza pe durata estimata de functionare. Acest lucru insa nu va influienta impozitul pe profit, deoarece conform codului fiscal, rezervele din reevaluare sunt asimilate veniturilor.

Norme metodologice:
"Art 19.
Exemple de elemente similare veniturilor:

- rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, potrivit prevederilor art. 22 alin. (5) şi alin. (5^1) din Codul fiscal;"

"Art 22. (5^1) Prin excepţie de la prevederile alin. (5), rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, efectuată după data de 1 ianuarie 2004, care sunt deduse la calculul profitului impozabil prin intermediul amortizării fiscale sau al cheltuielilor privind activele cedate şi/sau casate, se impozitează concomitent cu deducerea amortizării fiscale, respectiv la momentul scăderii din gestiune a acestor mijloace fixe, după caz."