Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Recuperare taxa auto
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Recuperare taxa auto

Am sesizat ca in cazul in care o persoana fizica da statul in judecata pentru inmatricularea unui autoturism fara plata taxei auto la mai toate judecatoriile se fixeaza termene rezonabile de judecata (o luna sau doua de la data cererii). Eu am depus o astfel de cerere si mi s-a fixat un termen de judecata de 10 luni #-oX-(. Intre timp de voie de nevoie a trebuit sa-mi inmatriculez masina si implicit sa-mi platesc taxa. Ce se intampla cu procesul meu (mai are obiect)? Mai am posibilitatea de recuperare a banilor? Cum trebuie sa procedez in continuare?
jacquelline, utilizator
Achitarea acestei taxe in vederea inmatricularii nu are efecte asupra obiectului cererii de chemare in judecata.
barnea a scris:

Achitarea acestei taxe in vederea inmatricularii nu are efecte asupra obiectului cererii de chemare in judecata.

Prin urmare, daca mi se admite cererea, mai pot sa-mi recuperez banii platiti, sau trebuie sa deschid o noua actiune?