avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Recuperare taxa auto
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Recuperare taxa auto

Am sesizat ca in cazul in care o persoana fizica da statul in judecata pentru inmatricularea unui autoturism fara plata taxei auto la mai toate judecatoriile se fixeaza termene rezonabile de judecata (o luna sau doua de la data cererii). Eu am depus o astfel de cerere si mi s-a fixat un termen de judecata de 10 luni #-oX-(. Intre timp de voie de nevoie a trebuit sa-mi inmatriculez masina si implicit sa-mi platesc taxa. Ce se intampla cu procesul meu (mai are obiect)? Mai am posibilitatea de recuperare a banilor? Cum trebuie sa procedez in continuare?
Ultima modificare: Joi, 31 Ianuarie 2013
jacquelline, utilizator
Cel mai recent răspuns: jacquelline , utilizator 08:09, 8 Februarie 2013
Achitarea acestei taxe in vederea inmatricularii nu are efecte asupra obiectului cererii de chemare in judecata.
barnea a scris:

Achitarea acestei taxe in vederea inmatricularii nu are efecte asupra obiectului cererii de chemare in judecata.


Prin urmare, daca mi se admite cererea, mai pot sa-mi recuperez banii platiti, sau trebuie sa deschid o noua actiune?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare taxa auto jacquelline jacquelline In luna decembrie, inainte de a plati taxa auto, am actionat in judecata DGFP si Directia de Imatriculari auto pentru a-mi putea inmatricula autoturismul ... (vezi toată discuția)
Taxa auto - recuperare jacquelline jacquelline Toamna trecuta mi-am cumparat un autoturism din Germania pe care am vrut sa-l inmatriculez fara plata taxei pentru mediu. In acest sens am actionat in judecata ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa de poluare LiviuP13 LiviuP13 La data de 05.01.2010 am achizitionat un autoturism din Belgia . Am platit suma de 3.200 ron conform TAXEI DE POLUARE PENTRU AUTOVEHICULE . Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)