Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto - recuperare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto - recuperare

Toamna trecuta mi-am cumparat un autoturism din Germania pe care am vrut sa-l inmatriculez fara plata taxei pentru mediu. In acest sens am actionat in judecata prefectura si serviciul de inmatriculari. dar termenul pentru proces a fost fixat pentru luna luna septembrie 2013. Intre timp, pentru a putea circula, a trebuit sa-mi inmatriculez masina. As dori sa stiu daca mai are sens sa continui procesul (mai am de achitat o taxa de timbru si de pus la dosar raspunsurile pe care le-am primit de la finante si serviciul de inmatriculari auto) si daca mai pot primi banii inapoi.

In caz afirmativ, cum procedez in continuare? Mentionez ca am cerut judecarea procesului in lipsa. Daca nu depun acele acte se incheie procesul de la sine?
jacquelline, utilizator
1.Depuneti inscrisurile si chitanta care sa faca dovada achitarii taxei de timbru la dosar impreuna cu o cerere prin care sa aratati instantei ca ati achitat taxa si ca doriti modificarea cererii d-voastra in sensul recuperarii taxei incasate nelegal de DGFP.
2. Veti primi acasa hotararea primei instante iar dupa un termen care poate de de 3-4 luni dar si mai lung sau mai scurt veti primi acasa cererea de recurs a DGFP. Formulati intampinare si cereri judecarea in lipsa.
3. Dupa ce hotararea ramane definitiva si irevocabila prin respingerea recursului DGFP faceti o deplasare sau trimiteti prin posta la Curtea de Apel care a judecat recursul o taxa de timbru de 5 lei si o cerere scrisa pentru ca sa obtineti minuta deciziei din recurs. Cu aceasta minuta si cu sentinta data de tribunal impreuna cu copii dupa chitanta cu care ati platit taxa de mediu, copia deciziei de impunere, copie CIV si copie dupa talon faceti o cerere la DGFP sa va restituie banii. O sa fiti programata iar la data stabilita va veti recupera banii.

Are rost? Hmmm ... Statul roman tocmai pe viteza cu care se judeca procesele se bazeaza. Apoi, chiar dupa ce castigati procesul daca veti vinde masina noul proprietar va fi pus sa plateasca taxa cu toate ca d-voastra aveti o hotarare judecatoreasca care spune ca taxa aceea este ilegala. Asadar, va trebui sa actioneze si el in judecata statul roman. De aceea, in fata atator piedici si a faptului ca guvernul poate sa scoata maine o noua OUG care sa stabileasca cine stie ce alta bazaconie nelegala, multi romani prefera sa abandoneze.
u.b.i.k. a scris:

1.Depuneti inscrisurile si chitanta care sa faca dovada achitarii taxei de timbru la dosar impreuna cu o cerere prin care sa aratati instantei ca ati achitat taxa si ca doriti modificarea cererii d-voastra in sensul recuperarii taxei incasate nelegal de DGFP.
2. Veti primi acasa hotararea primei instante iar dupa un termen care poate de de 3-4 luni dar si mai lung sau mai scurt veti primi acasa cererea de recurs a DGFP. Formulati intampinare si cereri judecarea in lipsa.
3. Dupa ce hotararea ramane definitiva si irevocabila prin respingerea recursului DGFP faceti o deplasare sau trimiteti prin posta la Curtea de Apel care a judecat recursul o taxa de timbru de 5 lei si o cerere scrisa pentru ca sa obtineti minuta deciziei din recurs. Cu aceasta minuta si cu sentinta data de tribunal impreuna cu copii dupa chitanta cu care ati platit taxa de mediu, copia deciziei de impunere, copie CIV si copie dupa talon faceti o cerere la DGFP sa va restituie banii. O sa fiti programata iar la data stabilita va veti recupera banii.

Are rost? Hmmm ... Statul roman tocmai pe viteza cu care se judeca procesele se bazeaza. Apoi, chiar dupa ce castigati procesul daca veti vinde masina noul proprietar va fi pus sa plateasca taxa cu toate ca d-voastra aveti o hotarare judecatoreasca care spune ca taxa aceea este ilegala. Asadar, va trebui sa actioneze si el in judecata statul roman. De aceea, in fata atator piedici si a faptului ca guvernul poate sa scoata maine o noua OUG care sa stabileasca cine stie ce alta bazaconie nelegala, multi romani prefera sa abandoneze.

Va multumesc din suflet pentru informatii.
As ma avea 2 intrebari: pot sa nu mai fac intampinare la recursul formulat de DGFP? Pot pierde procesul in cazul in care nu o fac (din cate am mai citit pe net, am vazut ca sunt persoane care au depus doar actele initiale si nu au mai depus intampinari la recursul formulat de DGFP si au avut castig de cauza).
Imi puteti spune cum trebuie formulata cererea prin care sa aratat instantei ca am achitat taxa si ca doresc modificarea cererii anterior depusa in sensul recuperarii taxei incasate nelegal de DGFP?
Cauza dvs. a ramas fara obiect.
Este bine sa formulati o cerere ca renuntati la judecata, intrucat ati achitat deja taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule.
Oricum, parata Serviciul public comunitar Regim permise auto si inmatriculari o sa depuna intampinare prin care o sa arate ca ati platit taxa si va cere respingerea cererii dvs.
Importanta renuntarii la judecata are efect asupra cheltuielilor de judecata, sa nu fiti obligat la a le plati inutil!
Pentru a va recupera taxa trebuie sa formulati o noua cerere, timbrata ca atare, dupa ce veti fi implinit procedura prealabila obligatorie cu AFP de care apartineti.
Va sfatuiesc sa apelati la un avocat specializat, numai asa puteti avea garantia unui proces bine pornit si care va avea succes. Cereti si restituirea onorariului de avocat, o data cu restituirea taxei, cu dobanzi.
Orice sfat de pe aici cum sa faceti cererea sau cum sa vi se restituie taxa poate fi gresita, in lipsa actelor masinii si a realitatii perceputa doar de un specialist. Mai ales ca s-a schimbat si procedura civila si sunt foarte multe conditii de implinit, greu de inteles pentru largul public, existand realul risc sa va anuleze cererea si sa bateti la portile instantei de mai multe ori.
Din nefericire, legiuitorul roman a avut grija sa creeze conditii cat mai grele de acces la judecata pentru simplul justitiabil.
Va doresc succes!
smiru_99, utilizator
Aveti idee cat ar reprezenta taxa judiciara de timbru,pentru o taxa de "mediu" platia in suma de aprox.4000 lei?
Ma poate ajuta cineva cu un model de cerere pentru recuperarea acestei taxe?
Multumesc!
jacquelline a scris:

Toamna trecuta mi-am cumparat un autoturism din Germania pe care am vrut sa-l inmatriculez fara plata taxei pentru mediu. In acest sens am actionat in judecata prefectura si serviciul de inmatriculari. dar termenul pentru proces a fost fixat pentru luna luna septembrie 2013. Intre timp, pentru a putea circula, a trebuit sa-mi inmatriculez masina. As dori sa stiu daca mai are sens sa continui procesul (mai am de achitat o taxa de timbru si de pus la dosar raspunsurile pe care le-am primit de la finante si serviciul de inmatriculari auto) si daca mai pot primi banii inapoi.

In caz afirmativ, cum procedez in continuare? Mentionez ca am cerut judecarea procesului in lipsa. Daca nu depun acele acte se incheie procesul de la sine?

in ce data ati achitat taxa "de poluare"? pentru ca cele noi nu se mai pot recupera....momentan cel putin.