Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto - recuperare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto - recuperare

Toamna trecuta mi-am cumparat un autoturism din Germania pe care am vrut sa-l inmatriculez fara plata taxei pentru mediu. In acest sens am actionat in judecata prefectura si serviciul de inmatriculari. dar termenul pentru proces a fost fixat pentru luna luna septembrie 2013. Intre timp, pentru a putea circula, a trebuit sa-mi inmatriculez masina. As dori sa stiu daca mai are sens sa continui procesul (mai am de achitat o taxa de timbru si de pus la dosar raspunsurile pe care le-am primit de la finante si serviciul de inmatriculari auto) si daca mai pot primi banii inapoi.

In caz afirmativ, cum procedez in continuare? Mentionez ca am cerut judecarea procesului in lipsa. Daca nu depun acele acte se incheie procesul de la sine?
jacquelline, utilizator
u.b.i.k. a scris:

1.Depuneti inscrisurile si chitanta care sa faca dovada achitarii taxei de timbru la dosar impreuna cu o cerere prin care sa aratati instantei ca ati achitat taxa si ca doriti modificarea cererii d-voastra in sensul recuperarii taxei incasate nelegal de DGFP.

Am procedat asa cum m-ati sfatuit, dar as mai avea o intrebare: in prima cerere am solicitat ca procesul sa se desfasoare in lipsa mea. Aceasta solicitare se pastreaza pe parcursul intregului proces? Ce se intampla daca nu ma prezint in instanta la primul termen?