Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Inmatriculare fara taxa
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Inmatriculare fara taxa

Buna seara, as avea o rugaminte, daca ma poate ajuta cineva. Pana acum am facut cateva actiuni pentru recuperarea taxei auto dar acum trebuie sa fac una pentru inmatriculare fara taxa si nu am mai facut inca. De aceea as avea rugamintea sa-mi spuna cineva, daca are bunavointa, care ar fi procedura in acest caz si eventual un model orientativ de cerere pentru inmatriculare, care dupa cum am inteles trebuie facuta catre Institutia Prefectului - Serv. inmatriculari. De asemenea, stie cineva cat este taxa de timbru in acest caz ?. Multumesc mult daca ma poate ajuta cineva si va doresc toate cele bune.
Nu se plateste nici o taxa de timbru cand formulati o cerere catre o institutie publica.
Formulati o simpla cerere, normala, prin care solicitati inmatricularea autovehiculului fara plata taxei. Vi se va raspunde ca nu se poate si atunci formulati actiune in instanta.
Multumesc mult domnule c.j. lucian huzum, dar eu ma referam (dar nu m-am facut inteles) la taxa de timbru pentru procesul in instanta. Multumesc.
Taxa de timbru 39 ron-ptr siguranta.
Da, este 39 lei si timbru judiciar de 0,30 bani.
Totusi...un model orientativ de cerere de chemare in judecata mi-ar prinde bine, multumesc :)