Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa de poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa de poluare

vreau sa dau in judecata serviciul de inmatriculari pt a inmatricula o masina in romania fara a plati taxa de poluare. am luat de la cineva o chemare in judecata pe acesta tema care a castigat deja, insa nu stiu ce timbre mai trebuie sa anexez. stiu ca sunt parca 2 timbre judiciare, unul de vreo 50 si ceva de lei si unul de vreo 2 lei. ma poate lamuri cineva, exact?! va multumesc
ati efectuat procedura prealabila? adica v-ati adresat serv inmatriculari cu o cerere prin care ati solicitat inmatricularea fara plata taxei si ati primit refuz din partea acestei institutii?
pentru a fi sigur, la actiunea pe care o veti introduce, achitati la primarie o taxa de timbru de 4 lei (ii spuneti functionarei de acolo ca va trebuie o taxa de timbru de 4 lei ptr o actiune la tribunal), si 2 timbre judiciare de 0,15 lei (le gasesti la orice oficiu postal)....
in caz ca instanta solicita o completare a taxei de timbru, vei gasi inscris pe citatia trimisa de catre tribunal....de obicei, unele complete de judecata, solicita o completare de taxa de timbru de 39 lei si timbru de 3 lei...
deci, ori platesti de prima data taxa de timbru de 43 lei si timbru de 3 lei, ori platesti o taxa de 4 lei si timbru de 0,30 lei....!
iti urez bafta !!
dacă ați introdus acțiunea, pe citația pentru primul termen veți avea trecut cât trebuie să plătiți până la primul termen