Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva la incasare

am facturi cu tva la incasare ( pentru aprovizionare magazin )pe luna ianuarie plata tot in ianuarie prin banca , se face nota contabila cum se facea inainte pentru aprovizionare % 401
sau
% 401

4426=4428
tva la incasare se aplica pentru plata prin banca indiferent daca este efectuata in luna?
Varianta buna:

%= 401
cand inregistrezi factura

4426=4428 cand inchizi cu plata prin banca

Nota cu inchiderea 4428 o faci cand se plateste efectiv factura ( pe bucati sau nu).

celeterm, utilizator
multumesc pentru ajutor
daca am tva la incasare si platesc cu numerar atunci cum se face nota contabila tot
% 401
sau
% 401
daca se plateste cu numerar faceti direct nota cu 4426.
celeterm a scris:

daca se plateste cu numerar faceti direct nota cu 4426.

Corect, dar numai pt platile pina cel tirziu la data emiterii facturii. Pt platile in numerar ulterioare facturii notele sint cele din prima postare.
t.simona a scris:

celeterm a scris:

daca se plateste cu numerar faceti direct nota cu 4426.

Corect, dar numai pt platile pina cel tirziu la data emiterii facturii. Pt platile in numerar ulterioare facturii notele sint cele din prima postare.

Super bine punctat. M-am gandit ca la achita pe loc.(la emiterea facturii)
celeterm, utilizator