avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1684 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva la incasare

am facturi cu tva la incasare ( pentru aprovizionare magazin )pe luna ianuarie plata tot in ianuarie prin banca , se face nota contabila cum se facea inainte pentru aprovizionare % 401
371
4426
sau
% 401
371
4428

4426=4428
tva la incasare se aplica pentru plata prin banca indiferent daca este efectuata in luna?
Cel mai recent răspuns: celeterm , utilizator 09:01, 1 Februarie 2013
Varianta buna:

%= 401
371
4428
cand inregistrezi factura

4426=4428 cand inchizi cu plata prin banca

Nota cu inchiderea 4428 o faci cand se plateste efectiv factura ( pe bucati sau nu).








Ultima modificare: Joi, 31 Ianuarie 2013
celeterm, utilizator
multumesc pentru ajutor
daca am tva la incasare si platesc cu numerar atunci cum se face nota contabila tot
% 401
371
4428
sau
% 401
371
4426
daca se plateste cu numerar faceti direct nota cu 4426.
celeterm a scris:

daca se plateste cu numerar faceti direct nota cu 4426.


Corect, dar numai pt platile pina cel tirziu la data emiterii facturii. Pt platile in numerar ulterioare facturii notele sint cele din prima postare.
t.simona a scris:

celeterm a scris:

daca se plateste cu numerar faceti direct nota cu 4426.


Corect, dar numai pt platile pina cel tirziu la data emiterii facturii. Pt platile in numerar ulterioare facturii notele sint cele din prima postare.


Super bine punctat. M-am gandit ca la achita pe loc.(la emiterea facturii)
Ultima modificare: Joi, 31 Ianuarie 2013
celeterm, utilizator

Alte discuții în legătură

Tva la incasare miutaradu miutaradu in cazul in care nu sunt platitor de TVA la incasare(avand o cifra de afaceri mai mare)si primesc facturi de la un furnizor platitor de TVA la ... (vezi toată discuția)
Nota contabila pt. fiecare factura de la furnizor sau pe total? vioviod vioviod Intr-o luna am mai multe facturi de la furnizor (acelasi furnizor). Am cumparat marfa in vederea revanzarii. Am factura si citanta. Intrebare: Trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Ajustare tva negut_dorina negut_dorina as dori sa stiu care sunt inreg contabile pt ajustare tva .Trecere de la platitor de tva la neplatitor soc desf comert cu amanuntul Va multumesc (vezi toată discuția)