Forum Discuţii juridice Executare silită nelamuriri titlu executoriu
Discuție deschisă în Executare silită

nelamuriri titlu executoriu

daca un contract IFN ,pentru care s-a executat silit debitorul pentru,, rate restante ,penalitati si capital ramas de rambursat la contractul cu nr xxxxx" , dupa cca 1 an primeste o incuviintare executare silita de la o alta societate de recuperari mandatar al unei alte societati care a cesionat contractul xxxx , deja executat cu un an in urma , acestea fiind niste sume colosale calculate de societate mai constituie acestea titlu executoriu sau sunt numai pretentii ale societatii rsapective. Societatea refuza sa dea detalii.

In speta sa fiu mai clar .Nepotul meu a contractat online un credit de 4000 lei, nu s-a trimis niciun fel de copie , se percepeau sume pentru asigurari si nu a semnat n imic in acest sens. a cerut relatii telefonic timp de 2 ani la acea societate.In final a cerut acestea lamuriri,contractul,scadentarul etc in scris cu confirmare de primire.Nu a primit raspuns decat ca i-au cesionat creanta catre o alta firma. Timp de 2 ani platise deja 5000 de lei. A refuzat sa le mai plateasca pina nu ii trimite cele solicitate.

Dupa 3-4 luni executorul de la IFn a cerut executarea silita in instanta pentru,, rate restante,penalitati si capital ramas de rambursat la contractul de credit xxxx".I s-a porit 1/3 din salariu lunar , si in total a platit 6800 lei.
Dupa un an i-a trimis executare silita pentru acelasi contract pentru suma de 5500 lei , dar de catre o alta societate care cesionase contractul, adica a doua oara..Adica pe linga cei 6800 mai vor inca 5500lei , adica 12300 lei pentru un credit de 4000 lei.
In instanta nu au depus decat o copie a contractului initial xxxx, nu s-a pomenit nimic de prima executare.
Intrebarea mea este :
La contestatia la executare poate invoca ca pentru aceasta suma pretinsa nu exista un titlu executoriu , ca acestea reprezinta numai pretentiile creditoarei secundare su nu sunt insusite de catre debitor? si ca asa cum reiese din formularea din primul dosar de executare obligatiile au fost stinse?

Multumiri.
leusan a scris:

La contestatia la executare poate invoca ca pentru aceasta suma pretinsa nu exista un titlu executoriu , ca acestea reprezinta numai pretentiile creditoarei secundare su nu sunt insusite de catre debitor? si ca asa cum reiese din formularea din primul dosar de executare obligatiile au fost stinse?

Daca nu exista titlu executoriu care este temeiul legal pentru executarea silita?
am intrebat in ideea ca aceste sume sunt pretinse dupa rezilierea contractului si stingerea obligatiei,adica dupa 1 an. Prin rezilierenu s-a desfiintat si titlu executoriu.?
La momentul inchiderii primei executari, potrivit legii, executorul care a efectuat executarea trebuia sa inainteze, la cerere, debitorului, titlu executoriu cu mentiunea stingerii obligatiei. Altfel, acesta se poate trezi executat a doua oara. Puteti formula contestatie, facand dovada achitarii integrale a debitului. Aveti un proces verbal de stingere a datoriei din prima executare???
Nu .Pentru ca executorul a fost al IFN-ului ,nu executor judecatoresc, a incercat sa ia legatura cu el atunci dar nu mai lucra la acel IFN.A cerut dosarul de executare la IFN, dar culmea ,i-a raspuns ca:,, s-a vindut creditul nu mai raspundem noi"...Cum se vinduse creditul cand acesta se stinsese? Mai mult i-a trimis cerere de reziliere dupa 3 luni dar antedatata chiar cu data cind figureaza cesiunea.
Adica trimite in dec 2011 o instiintare datata 30.09.2011 ca s-a reziliat contractul.Dar creditul fusese achitat cu luna iulie 2011.
Nu prea are importanta ca executorul IFN nu mai lucra. Daca nu aveti proces verbal de inchidere, puteti demonstra stingerea datoriei prin viramentele facute de tertul poprit (cine a primit dispozitia de poprire si a virat cei 1/3 din salariu). Ei pot emite chiar o adeverinta care sa certifice ca au virat banii solicitati IN TOTALITATE.
De asemenea, va puteti apara si cu acea decizie de reziliere trimisa dupa 3 luni, daca aveti data postei cand ati primit-o (comunicare, plic etc.). Deci sa inteleg ca la data cesiunii, datoria era deja stinsa, da? Tertul poprit virase intreaga suma care i-a fost solicitata?